Türkiye’de hangi eserler UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alıyor?

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Kurumu UNESCO tarafından dünya mirası listesine alınan eserler arasında ülkemizden de 9 değerli eser bulunuyor. Türkiye’de hangi eserler UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alıyor diye merak edenler için işte o eserler, özellikleri ve bulundukları kentler:
1) Kapadokya: Bundan tam altmış milyon sene önce Erciyes, Hasandağı ve Güllüdağ’ın patlamasıyla püsküren lav ve küllerin meydana getirdiği yumuşak tabakaların, aradan geçen milyonlarca senede yağmur ve rüzgarın aşındırılmasıyla oluşmuştur.

2) Divriği Ulu Camii ve Darüşşifa: Unesco’nun ülkemizde dünya mirasına altığı ilk mimari yapı olan Ulucami ve darüşşifa; Selçuklu zamanında Mengüçlü Beyliğinden Ahmet Şah ve Melike Turan tarafından başkentleri Sivas, Divriği’de yaptırılmış.

3) İstanbul: Metropol kent İstanbul’un tarihi bölgeleri 1985 ‘de dünya miras listesine dahil edildi. Fakat bu kente yeteri kadar ilgi gösterilmediğinden, listenin dışına çıkması gündemi oluşturdu.

4) Hattuşaş; 1986 ‘dan beri dünya miras listesinde bulunan Hattuşaş Çorum’un Sungurlu ve Boğazkale ilçesi yakınlarında… .
5) Nemrut Dağı: 1987’de dünya miras listesine alınan Nemrut Dağı ve Kommagene Kralı Antiochos’a ait Tümülüs ve kutsal alanlar, Adıyaman sınırları içinde…
6) Pamukkale: Denizli ilimizin sınırları içinde bulunan ve kaynak sularının kirecinden oluşan bir tepe Pamukkale… Uzunluğu 2.7 kilometre, yüksekliği 160 metre…7) Safranbolu: Kültürel miras olarak dünya miras listesinde yer alan Safranbolu şehri, 1998’de listeye girdi. Safranbolu, Karabük ilimize bağlı.
8) Ksantos ve Letoon antik kentleri: 1988’de dünya miras listesine alınan  Ksantos ve Letoon antik kentleri, Fethiye yakınlarında bulunuyor.
9) Troya: 1998’de listeye giren Troya, İlyada’da sözü edilen Troya savaşının geçtiği antik kent. Kaz Dağı eteklerinde, Çanakkale sınırları içinde bulunuyor.

Türkiye’de hangi eserler UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alıyor?” için 9 yorum

 • 8 Nisan 2014 tarihinde, saat 15:25
  Permalink

  güzel bir site ama 7yi niye öyle yazdınız bende öyle yazdım daksillemem gerekecek lütfen düzeltin

 • 25 Mart 2014 tarihinde, saat 20:31
  Permalink

  Dünya Kültüründende Yazsanız? Öğretmen Tek Türkiye’yi Kabul Etmiyor :/

 • 30 Ekim 2013 tarihinde, saat 21:28
  Permalink

  Çok güzel bir site ancak benim bir sorum daha var:UNESCO tarafından dünya miras listesine konan eserler niçin alınmıştır?Hangi özelliği yüzünden alınmıştır?Soruma en kısa zamanda cevap vermenizi rica ediyorum.Ödev çok acil!

 • 5 Haziran 2013 tarihinde, saat 11:43
  Permalink

  En son çatalhöyük girdi

 • 20 Mayıs 2013 tarihinde, saat 11:39
  Permalink

  türkçe dersime çok yararı oldu teşekkür ederimm.

 • 18 Mayıs 2013 tarihinde, saat 16:52
  Permalink

  bu eserleri kimler tarih listesine almış

 • 15 Mayıs 2013 tarihinde, saat 17:31
  Permalink

  süper bir site hem kısa hem bilgilendirici:)

 • 4 Nisan 2013 tarihinde, saat 19:49
  Permalink

  😀 süpper ya gerçekten çok faydalandım bu siteden çok yardımcı oldu 😀 tam bir ödev sitesi bence

 • 26 Mart 2013 tarihinde, saat 18:22
  Permalink

  çooooooooooooooooooooooooooook güzel

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.