Temizliğin Önemi Nedir

Temizlik ruh ve bedenden meydana gelmektedir. İnsanları diğer canlılardan ayıran en belirgin özelliği düşünmesi, aklı ve iradesidir. Doğru düşünen, akıl ve iradesinin güzel kullanan insanların davranışlarıda o oranla doğru ve güzel olur.Manevi temizliğin ana şartı düşüncenin temiz olmasıdır. İnsan zararlı ve kötü düşünceden uzak kaldığı müddetçe davranışlarınada hakim olabilir. Bütün Hareketlerin düşünce aşaması vardır.

Her davranış öncelikle zihinde tasarlanma ve planlanma aşamasına girer ve ondan sonra uygulanır. Zihni güzel duygularda olan insanların ahlaki değerleride güzeldir.

İnsan Temizliği : Vücudun dış temizliği , vücudun iç temizliği ve Elbise temizliği

olarak 3 başlıkta incelenebilir.

Vücudun Dış Temizliği : değişik nedenlerden dolayı etkilenen dış organların temiz olması gerekmektedir. Bu temizli sürekli olması gerekmektedir. Çabuk kirlenen el, ayak, yüz ve burun tarzı organların 3 öğün bol su ile yakınması gerekmektedir.

Vücudun İç Temizli : Vücudun iç organlarını zararlı olan yiyecek ve maddelerden uzak tutmak gerekiyor. Örnek bir insan zararlı yiyecek ve maddelerden uzak durur. Sigara ve içki tarzı zararlı maddelerden kaçınır.

Elbise Temizliği : Giyilecek olan elbiselerin temiz tutulması, güzel kullanmak ve kirlenen elbiselerin değiştirilip yıkanması önemlidir.

Kaynak: buyutec.net

4 Comments

 1. BilgiSpot_Editör 7 Aralık 2013 12:29

  sayın okur linkte istediğinizi bulacaksınız (temizliğin sağlık açısından önemi kısaca)

 2. Bilgispot_Editör 13 Kasım 2013 00:19

  Arkadaşlar sitenin yeni transferi oldu şuan düzenleme aşamasında İnşaallah ileriki zamanlarda sizlere daha net yardımcı olacağız. Teşekkürler

 3. Anonim 12 Kasım 2013 23:58

  Lütfen bana temizliğin sağlık açısından önemini kısaca anlatan yazı bulun 😀

 4. Anonim 11 Kasım 2013 14:16

  daha dataylı lütfenn

Bir Cevap Yazın

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>