Muayene katılım payı nedir, ne kadardır?

Hastaların şüphelendiği bazı konular vardır. Ben bir kere muayene oldum ama benden eczane iki muayene ücreti tahsil etti diye Bu sizin iki kere muayene olduğunuz anlamına gelir, ilk muayenenizde eczaneye uğramadıysanız ikinci muayenede uğradıysanız ilaç almak için iki muayene ücretide sistemde kayıtlı olur ve ilaç alabilmeniz için mecbur o ücreti ödemeniz gerekir. Doktorun ilaç vermediği durumlarda bile muayene ücreti sizin sisteminize kayıt edilir ve bir sonrakinde karşınıza çıkar siz bu ücreti ödediğinizde eczane o ücreti SGK’ya aktarır. Eczanelerin bu konu ile ilgili hiç bir çıkarı yoktur.

muayene ücreti steteskop

Muayene Katılım payı!

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yayımlanan sağlık uygulama tebliğinin 3.2.1 maddesi uyarınca eczaneler tarafından tahsil edilen muayene ücretinin bir kısmıdır. Eczaneler tarafından Muayene katılım payı adı altında alınan ücretler tamamen (SGK)’ya aktarılmaktadır. Eczaneler bu alınan paralarda aracıdır. Bu ücretleri SGK eczanelerden tahsil eder.

Emeklilerin ödeyeceği muayene katılım payı ücretleri

Özel Hastanelerden her muayene için 12 TL
Devlet Hastaneleri ve Üniversite Hastanelerindeki her muayene için 5 TL

Bu ücretler Emekli hastaların maaşlarından kesilir. SGK’ya aktarılır.

Çalışanların ödeyeceği muayene katılım payı ücretleri

Özel Hastanelerden her muayene için 12 TL
Devlet Hastaneleri ve Üniversite Hastanelerindeki her muayene için 5 TL

Bu ücretler Eczaneler tarafından hasta ilaç alırken tahsil edilir. SGK’ya aktarılır.

İlaç katılım payı bilgisi için (TIKLA)
Reçete katılım payı bilgisi için (TIKLA)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.