Lys’de Kaç Puanla Nereye Girilir ?

2010 Lys Kaç Puanla Nereye Girilir, 2010 Lys Tercihleri lys tercih rehberi.2010 kpss soruları, 2010 kpss soruları ve cevapları, 2010 kpss sınav sorularına bak, 10 temmuz kpss soruları, 10 temmuz kpss türkce soruları, 10 temmuz eğitim bilimleri sorularına bak, 10 temmuz kpss soruları açıklandı tıkla bak, 10 temmuz kpss soruları ve cevaplarına bak lys tercih lys puan öğrenme lys sonuçları

Üniversite adayları ile ilgili yapılan araştırmalar fen bilimleri alanından sınava girenlerin sağlık bilimleri ile ilgili mesleklere olan ilgisinin her geçen yıl arttığını, özellikle de tıp fakültelerinin çok gözde olduğunu gösteriyor.

Yeni sınav sisteminde SAY-2 puan türü kendi içinde 4’e ayrıldı ve tıp fakültelerinin MF-3 puan türü ile öğrenci almasına karar verildi.

2009 ve öncesindeki yıllarda tıp fakültelerinin taban puanları birbirine çok yaklaşık ve oldukça yüksek. Özellikle Ankara ve İstanbul’daki İngilizce eğitim yapan tıp fakültelerine girebilmek için Türkiye derecesi yapmak gerekiyor.

Tıp fakültelerine yerleşebilmek için yüksek puan, yüksek puana ulaşabilmek için de YGS’de ve LYS’de sorulan sorulardan çok yüksek oranda net çıkartmalı. Fen alanı öğrencileri için, 11 Nisan’da yapılacak YGS’de sosyal ve Türkçe testleri ayırt edici özellik taşıyacak. Tıp isteyen adaylar kendi alan testlerinde oldukça başarılı olmalarına karşın özellikle sosyal testinde zorlanabiliyor. Sınava az süre kalmışken adayların sosyal testine ağırlık vermelerinde yarar var. Tıp tercihi yapmak isteyenlerin, okul başarısı denilen AOBP’lerinin de yüksek olması gerekiyor. Düşük bir AOBP ile tıp fakültesine girmek zor olacaktır.

ÜNİVERSİTE REHBERİ DANIŞMA HATTI’NA GELEN SORULAR VE YANITLARI

· Açıköğretim Türk Dili ve Edebiyatı bölümüne girmek istiyorum. LYS’ye katılmam gerekiyor mu?
– Açıköğretim Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümüne girebilmeniz için 11 Nisan’da yapılacak YGS’ye girmeniz gerekiyor. Bu sınavda herhangi bir puan türünde 140 puan barajını aşmanız yeterli.

· Şu an bir lisans programına kayıtlıyım. 2008’de ÖSS’de AOBP (0.8 ile çarpılmış) 75.3 olarak hesaplanmıştı. Yeni sınav sistemindeki katsayı hesaplamalarına göre bu yılkı tahmini AOBP’ım kaç olur?

– Bir aday mezun olup AOBP’si hesaplandıktan sonra artık ömür boyu değişmez. Sınav sistemi değiştiği için sizin durumunuzdaki adayların AOBP’leri yeni sisteme göre dönüştürülecek. Geçmiş yıllarda en yüksek AOBP (0.8 katsayı ile çarpılmış) 80 idi. Sizin de AOBP’niz 85.3 olduğuna göre oldukça üst sıralarda yer aldığınızı söyleyebiliriz. Yeni puan dönüştürme sisteminde de durumunuz değişmez.

· YGS ve LYS’de ne gibi değişiklikler oldu; geçen yıla göre kolay mı, zor mu?

– Soru içeriklerinde herhangi bir değişiklik yok. Sadece iki basamaklı bir sistem. Soruların zorluk ve kolaylık dereceleri geçmiş yıllardaki gibi olacak.

· YGS’den barajı geçemeyeceğimi düşünüyorum. Bu durumda vakıf üniversitelerine girebilir miyim?

– Vakıf üniversitesine de gidecek olsanız, merkezi yerleştirme ile bir bölüme girmek istiyorsanız YGS’den 180 puan barajını aşıp, ikinci basamak sınavlarına girmeye hak kazanmanız gerekiyor. İkinci basamak sınavında da 180 puan barajını aşmanızın büyük yararı olur. Ancak, özel yetenek sınavlarıyla bir yere yerleşmeyi düşünüyorsanız, YGS’den 140 puan barajı geçmeniz yeterli olacak.

· YGS’den AÖF’ye yerleşmek için sözel bölümden kaç net çıkarmam gerekiyor? Sayısal sorularını yanıtlamasam olur mu?

– En az iki testten 16-17 soru yanıtlamanız gerekiyor.

· Meslek lisesi mezunuyum. YGS’den hangi bölümlerden sorumluyum?

– YGS’de 4 test bulunuyor. Bütün adaylar bu testleri yapmakla yükümlü. Çünkü, meslek lisesi de olsa her testin belirli bir oranda puan getirisi bulunuyor.

· Geçen yılki puan sistemi ile bu yılki puan aynı mı? Örneğin geçen yıl 10 soruyu net olarak çözdüğümüzde aldığımız puanla, bu sene alacağımız puan arasında bir fark olacak mı?

– Puanlama sistemi değişti. Geçen yıl 100 ile 300 arasında değişen puanlar bu yıl 100 ile 500 arasında değişecek.

· Yetenek sınavlarına girmek için YGS’ye mi, yoksa LYS’ye mi geçmek gerekiyor. LYS’de Moda Tasarım Bölümü’ne girebilir miyim?

– Yetenek sınavlarına başvurabilmeniz için YGS’ye girmeniz ve 140 puan barajını aşmanız yeterli. LYS’ye girmenize gerek yok. Merkezi yerleştirme ile öğrenci alan Moda Tasarım Bölümü bulunuyor. Bu bölümün puan türü kılavuzda YGS-5 olarak geçtiği için YGS’ye girip, YGS-5 puanına göre tercihte bulunmaz gerekiyor.

· YGS’ye girdikten sonra Açıköğretim Fakültesi’ne yerleşebilir miyim?

– YGS’den 140 puan barajını aşanlar Açıköğretim Fakültesi’ne kontenjansız programlara yerleşebilir.

· Oğlum Turizm Lisesi’nde Eşit Ağırlık’ta okuyor. 9 Eylül Üniversitesi Turizm Yüksekokulu’na sadece ilk sınavla girebilir mi? Kendi bölümünü seçtiğinde katsayı avantajı olacak mı?

– Meslek lisesi öğrencileri kendi alanlarının devamı niteliğindeki bölümlere YGS ile yerleştirilecek. Bu bölümlere yerleşirken de ek puan alacak.

· Bu yıl 400 puan alan öğrenci, geçen yılın oranlarıyla kaç puan almış olur?

– Bu sorunun yanıtı şu anda net şekilde verilemez. ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan, temmuz ayında bölümlerin taban puanlarının dönüşümlerini açıklayıp, adaylara gerekli kolaylığı sağlayacağını söyledi.

bu haberde ‘ 2010 kpss soruları, 2010 kpss soruları ve cevapları, 2010 kpss sınav sorularına bak, 10 temmuz kpss soruları, 10 temmuz kpss türkce soruları, 10 temmuz eğitim bilimleri sorularına bak, 10 temmuz kpss soruları açıklandı tıkla bak, 10 temmuz kpss soruları ve cevaplarına bak ‘ konularının cevapalrını bulabilirsiniz.

Genel

21 Comments

 1. Anonim 2 Temmuz 2013 17:22

  Bankaya gırmek ısıtıyorum mf 4 den 287 aldım hangı okula gırebılırım

 2. Anonim 2 Temmuz 2013 17:20

  Bankacılık ısıtıyorum mf 4 den 287 aldım hangı okula gırebılırım

 3. nergis 24 Temmuz 2012 21:46

  saglık yonetimi hakındda bilgi alabilirmiyim arkadaslar

 4. ALev 19 Eylül 2011 14:37

  yha ben bişeyi çok merak ediyorum.ßenim bölümüm tm. ama ben turizm okumak istiyorum sizcce ne yapmalıyım ? ayrıca bi dil sınavına mı giricem ?

 5. yasef 22 Temmuz 2011 13:27

  merhaba ben y-ts-2 den 290416 cı olarak 277,030 puan aldım
  y-ts-1 den 233776 cı olarak 281,334 puan aldım
  y-tm-3 den 571164 cu olarak 230,018 puan aldım nereye girebilirm.
  açık öğretim mi yoksa devlet okulu olabilirmi nereler olabilr yaşım 43 izmir istanbul da okuyabilirm

 6. adsız 21 Temmuz 2011 16:19

  arkadaşım bence hiç bekleme geç çünkü fiziğin kötü eğer fiziği yapabileceğine inanıyorsan geçme önün açık sayısalda en güzel meslekleri seçersin bir de ailen ne diyor am bana soracak olursan hiç bekleme geç hem fiziğin konularını nasıl bitireceksin allah yardımcın olsun

 7. lale 22 Haziran 2011 13:16

  öncelikle mrbalar:)ben 10. sınıfta sayısalı seçtim ve 11 i de sayısal olarak okudum.ama fiziğim çok kötü ve 1 yıl içinde hangi konuyu ne zaman da bitireceğimi bilemiyorum eşit ağırlık derslerini çok daha kolay yapıyorum sizce son sınıfta eşit ağırlık dersini seçmelimiyim ?? lütfen acil cevay verin lütfen

 8. ayse 13 Haziran 2011 15:32

  227.000için kaç net yapmam gereklı

 9. sercan 6 Haziran 2011 16:43

  selam arkdaslar ben gecen yıl sınava girdim sınavdan 461 puan aldım tercihlerimi kendım ve cevremdekı insanlara uyarak yaptım o yuzdn ilk tercihlerde yerlesemedim ama ek tercihlerde bu konuda uzman kişilerin destegiyle güzel bir tercih listesi hazırladım şimdi ise bir devlet üniversitesinde edebiyat ögretmenligi okuyorum size tavsiyem tercih yaparken uzman kişilere basvurun sonra canınız cok yanar herkese lysde bnasarılar diler ve herkes için en hayırlısını diliyoumm

 10. fatih 23 Mayıs 2011 12:15

  ben sayısal ögrencisiyim ben ticaretle alakalı bölümler okumak istiyorum sınavada 2 oturuma kaydoldum benim bölümümden ticaret veya ekonomi ile alakalı gidilebılecek yerler nresi?

 11. feriha 9 Mart 2011 18:51

  Benim sözel derslerim süper ama bir türlü mesleğime kara veremiyorum ve sözel bölümünde iyi olmadıgını düşünüyorum eşit ağırlığa kara verdim ama ordaki mesleklerde tarzım değil aklımda iki meslek var diyetisyenlik ve eczacılık onlarda sayılsalda ve kimya biyoloji istiyor eşit ağırlığa gidersem onları yapamam ama benim çalışırsam yapabilmeme karşın kimyam fiziğim biyoloji süper değil aslında biyolojimle kimyam iyide fizik off:((( ben bunları zar zor anca çalışarak yapabiliyorum çalışırsam iyi olabiliyorum ama derste sorulunca hemen soru çözebilen tiplerden değilim matematiksel zaka yok bende 4 sene uğraşamam off:(:( yardım edin fikir vern:(:(

  http://--

 12. oktay 8 Mart 2011 02:14

  ya arkadaşlar, şimdi eşit ağırlıktan bi öğrenci tıp okuyamaz mı ?

 13. berkan 15 Ekim 2010 15:12

  merhablar ben ygs sınavında pek başarılı olamadım ilk sınavdan 135 puan yaptım ygs 3 de ise 165 puan almışım sizce ben ikinci senede sınava girebilirmiyim yoksa hakkım bittimi daha sınavlara giremicekmiyim..:??

 14. kübra aç 13 Ekim 2010 21:31

  arkadaşlar bnmm sözel derslerim süper ama sözl blümün i olmadığıı duyduğum için ondan wazgeçtm eşit ağırlık okumayı düşündm bununda sayısal kadar ii olmadığına karar werdim ama sayısalda mat fizik kimya ii değğil bu derslerim ii olmadığı için sayısal bölümünde çok zorlanır mıyım sizce hangi bölüm seçmeliyim…(ama sayısalı sewmiyrum bunuda göz önünde bulundurun:):):):)))))

 15. zafer 13 Ekim 2010 12:06

  ben elektrik teknisyeniyim ve lise mezunuyum.elektrikle ilgili olan iki yıllık açık öğretim fakültesinde okumak istiyorum ne yapmalıyım

 16. meral 21 Eylül 2010 16:11

  mrb. bn meslek lisesine gidiorm 4. sınfım ve meslk lisesnden de tıppı kazannanlar olduunu duydum tabikide zordur ama imkanın sınırlarını görmek içinde imkansızı başarmak lazmmm bnce leyla da yapabilir eğer gerçektn isterse her şeyi yaparrr insan ilk önce kendine güvenmeli die düşünüormmm

 17. MeLda 25 Ağustos 2010 16:22

  Leyla eşit ağırlıktan tıp okuman imkansız…ama imkansızı başarmak istiyosan deneyebilirsin 😀 bi de tabi şu var sadece biyolojiyi anlaman tıp kazanman için yeterli olmaz…fizik kimya ve mat da da çok çok ii olman lasım tıp derece ister ii ve sıkı çalışma ister…bunları göze almalısın tabi çokk çalışsan ble sınavda ii yapamayabilirsin en rahat bölüm sözel

 18. SELİSS 23 Ağustos 2010 18:04

  taBİKİ HAYRRR…TIP İÇİN FEN BÖLÜMÜNDEKİİİ BİYOLOJİ KİMYA FİZİK YAPMAN LAZIMMM VE EĞER EŞİT AĞIRLIĞI SEÇERSENN O ZAMAN BU DERSLERİİ YAPAMAZSINN

 19. haluk 23 Ağustos 2010 10:26

  leyla eşit ağırlık oku ama diğer dersleride öğren imkan varsa dershanede sayıyal kısımdan kaydol biraz riskli ama derslerin iyi ise sorun olmaz eşit ağırlık ta tıp kadar güzel bir bölüm var pdr orayıda düşünebilirsin

 20. leyla 17 Ağustos 2010 21:07

  lise 2.sınıfa geçtim alan seçimi yapmalıyım eşit agırlık okumayı düşünüyorum fakat tıbba karşıda ilgi duyuyorum biolojimde iyi rahat anlıyorum ve yüksek not alıyorum eşit ağırlık okuyarak lys ve ygsde yüksek puan yaparsam tıbba girebilirmiyim

 21. recep 24 Temmuz 2010 17:04

  255 puanla nereye gırebılırım. cvp sevındırebılır. 2 yıllık gelebılır mı

Bir Cevap Yazın