Kurtuluş Savaşı Neden Yapıldı

Birinci dünya savaşından mağlubiyetle ayrılan Osmanlı devleti itilaf devletlerinin ülkeyi işgal etmesinden sonra Misak-ı Milli sınırları içinde ülke bütünlüğünü korumak amacıyla yapılan siyasi ve askeri müdahaleye kurtuluş savaşı denir. Kurtuluş savaşı istiklal harbi ve milli mücadele olarakta bilinmektedir. 1919-1922 yılı arasında gerçekleşmiş ve 11 ekim 1922 yılında imzalanan Mudanya mütakeresiyle fillen sona eren savaş 22 temmuz 1923 yılında imzalanan lozan antlşamasıyla resmem sona ermiştir.

Kurtuluş savaşının yapılmasındaki tek amaç ülkenin milli birlik ve beraberliğini, başka devletlerin ülkeye yerleşmemesi ve özgürlük düşünceleriyle yapılmıştır.

Kurtuluş Savaşı Dönemleri

1- Birinci dünya savaşından sonra Mondros mütakerisi yürürlüğe girdiği zamandan Atatürk’ün 9. ordu müfettişi olarak Samsuna çıktığı 19 mayıs 1919 yılına kadardır.

2- Örgütlenme dönemi : 19 mayıs 1919 yılından Meclisin açıldığı 1920 yılının nisan ayına kadardır.

3- Hakimiyet dönemi : Meclisin açıldığı 1920 yılının nisan ayından londra barış konferansının ikinci aşamasının başladığı 1922 yılının mart ayına kadardır.

4- Barış Dönemi : 1922 Yılının mart ayındna cumhuriyetin ilan edildiği 29 ekim 1923 yılına kadar olan bölümdür.

Kaynak: buyutec.net

Genel

6 Comments

 1. ibrahim diyor ki:

  sahi, kurtuluş savaşında kimden kurtulduk diyesim geliyor. ingilizi, fransızı, italyanı kovmuşuz ama, otuzsene sonra adamlara işçi göndermişiz. onlar, 2.dünya savaşıyla yerle bir olan ülkelerini tekrar ayağa kaldırıp, inanılmaz işler başarırken, biz maaselef başbakan asıyorduk.. onlar atmışlarda otoban yaparken, biz yolsuzluk yolu yapmışız.. bunlar ortada da faturayı niye osmanlıya keserler anlayamıyorum. 1923 ten itibaren biz osmanlo değiliz zaten. avrupa gibi kalkonabilirdik.. niye yapmadılar kardeşim niye.. biz almanyada almanın pisliğini temizliyoruz ve mutlu falanda değiliz.

 2. Rainbow Dash diyor ki:

  What does it say here? 😀

 3. Rainbow Dash diyor ki:

  Şakaa yaa bende türküm :DD

 4. Rainbow Dash diyor ki:

  çok teşekkürler ödevime yararlı oldu! :)

 5. Rainbow Dash diyor ki:

  😛

 6. Anonim diyor ki:

  Erzurum kongresinde belirlenmemiştir amasya genelgesinde belirlenmiştir. (amacı yöntemi gerekçesi)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir