Kovuşturmaya yer olmadığına dair karar nedir?

Yapmış olduğunuz bir kaza, istenmeyen bir yaralama yani çok önemli olmayan bir olayda, olay yerine polis memurların gelmesiyle sizi en yakın karakola götürürler ve sizlerin ifadesinide aldıktan sonra salıverildiniz. Daha sonra ikamet ettiginiz adrese Cumhuriyet başsavcılığı’ndan bir kağıt geldi ve üzerinde Kavuşturmaya yer olmadığına dair karar yazıyorsa, doğru adrestesiniz yazının geri kalanını okuyunuz.

kovuşturma kararı

Öncelikle korkulacak bir durum yok yani iki tarafta demek oluyor ki birbirinden şikayetçi olmamış.
Kağıda bakıldığı zaman Davacı mağdurlar yazısını göreceksiniz o bölmeden olay sırasında zarar gören kişilerin isimleri bulunur. Kazada her iki tarafın şöförler dışındaki araçta bulunanların isimleri yazar araçta şöferler şüpheli olarak görülür. Biraz daha açalım ben şöförüm ve arabada eşim ve çocuklarımda var olası bir kaza durumunda benim ailem zarar gördü diyelim bu elinize geçen kağıtta bende şüpheli olarak görünürüm çünkü benim o direksiyona oturmam bir suç yani kasten olmasa bile ailem zarar gördü ve bunda benimde payım var o yüzden karşı tarafla beraber şüpheli olanlar kısmında benimde ismim geçer. Bu evrak aslında daha çok mağdurları ilgilendiriyor.

Bu kağıtta iki tarafta şikayetçi olmadığı zaman gelir. Bu evrakın amacı ifadenizi doğruluyormusunuz eğer doğrulamıyorsanız hayır ben şikayetçiyim diyorsanız (mağdurlar için) 15 gün içerisinde kağıtta yazan Ağır ceza mahkemesi başkanlığına başvurmanız gerekir. Şikayetçi değilseniz hiç bişey yapmanıza gerek yok 15 gün sonra dava kapanacaktır.

Olaki bir taraf şikayetçi oldu o zaman farklı bir evrak gelir ve sizi mahkemeye çağırırlar ve mahkemede tekrar ifade verirsiniz hakim sizi dinler ve duruma göre karar açıklanır. (orası hakimin kararı bizlik bişey yok)

Kovuşturmaya yer olmadığına dair karar nedir?” için 3 yorum

 • 20 Ocak 2016 tarihinde, saat 20:46
  Permalink

  Merhaba tüm soruşturma evrakı kapsamında şüphelilerin üzerlerine atılı suçu işlediklerine dair haklarında kamu davası açmaya yeter somut delil elde edilmediği anlaşıldığında şüpheliler Hakkında kamu adına kavuşturma yapılmasına yer olmadığına kararın müştekiye ve şüpheliler tebliğine karara tebliğinden itibaren 15 gün içinden Silifke sulh ceza hakimliğine itiraz yolu açık olmak üzere cmk’nın 172 ve 173 maddeleri gereğince karar verildi bununla ilgili bana yardımcı olurmusun

 • 30 Haziran 2014 tarihinde, saat 12:52
  Permalink

  Müstekıl yazıyo kagıtta bu ne demek

 • 1 Haziran 2014 tarihinde, saat 00:12
  Permalink

  şüphelinin yargılanmasının mahkemenizce yapılarak eylemleri gereği sevk maddelerince cezalandırılmasına CMK 325*1maddesi gereğince tüm yargılama giderlerinin şüpheliden tahsiline karar verilmesi kamu adına talep ve iddia olunur

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.