Kan Sulandıran yiyecekler ve meyveler

Özellikle kalp hastaları, kalp ameliyatı olan hastalarda yada hamilelerde kan pıhtılaşmasını önlemek için bir dizi önerilerde bulunarak kanın sulandırılması sağlanır. Özellikle bebe asprini kan sulandırması yönünde oldukça etkilidir.

 

Ancak, bunu kararın almalı ve aşırıya kaçılmamalıdır.  Aksi halde aşırı kan sulanmasıda büyük zararla sebep olabilmektedir. Ayrıca asprin diğer ilaçlarlada etkileşime geçebildiğinden dikkatli olmakta yarar vardır. Sadece kalp hastalarında değil günümüzde herkesde kan koyulaşması görülebilir. Bu durumu yiyecek ve meyvelerle kanı sulandırarak dengeleyebilirsiniz. Kan sulandırmanın birçok yolu vardır.

Kan Sulandıran yiyecekler ve meyveler

Limon, portakal, greyfurt suyu içmek.

Maydanoz, yeşil biber, havuç, kara lahana ve kuşkonmaz sebzeleri

C vitamini bakımından zengin besinler yemek yada suyunu içmek

Sabah aç karnına bol miktarda taze kiraz tüketmek

Biberiye, Karabaş otu, Lavanta, Mentollü nane, Oğul otu’nu karıştırarak limonla birlikte kaynatarak aç karnına içmek

Kara üzüm yemek yada suyunu içmek

Son olarak dutlarında kan yapıcı özelliği olduğu söylenmektedir. Kan sulandırmak için sarı veya siyah dut tüketebilirsiniz.

Kan Koyulaşmasının Nedenleri Nelerdir?

Kan sulandırıcı besinlere baktığımızda genellikle c vitamini içeren yiyeceklerin ağırlıklı olduğunu görebilirsiniz. Kan koyulaşmasının en ç

ok sigara ve alkol kullanan kişilerde görüldüğü uzmanlar tarafından belirtilmekle birlikte, kan koyulaşmasının beyin krizi riskini arttırdığıda görüşler arasındadır.Kan koyulaşmasını önlemek için su içmenin bile faydalı olabileceğini belirten uzman hekimler, stres ve telaşında hastalıkta etkili olabildiğini söylüyor. Yürüyüş ve egzersiz yapmayan kişilerinde kan koyulaşmasının en çok görüldüğü hastalar arasında olup, stresten uzak durmak kadar, vücudun hareket halinde olmasınında önemli olduğunu belirtiyor. Özellikle günümüzde gençlerin nerdeyse sıfır hareketle yaşadığını söyleyen uzmanlar, ilerleyen yıllarda kan koyulaşması çok daha fazla görülebileceğini öngörüyor. Ergenlik çağından itibaren kan sulandırıcı yiyecekler yemenin, stresten uzak durarak, sık sık yürüyüş yapmanın ilerleyen yaşlarda bu sorunu yaşamamak için önemli olduğunu bilerek, sağlıklı bir yaşam için uygulamak gerekir.

Genel

4 Comments

 1. ebru 17 Temmuz 2014 19:14

  kanım cok pıhtılı oldugu için cocugumu kaybettım birdaha hamile kalamadım dktorum folıkasıt iiac önerdi ictim ama faydasını görmedim ne yapmam lazım lütfen bana yardımcı olabilirmisiniz

 2. Bilgispot_Editör_Cellmon 30 Ocak 2014 01:58

  En sağlıklı olanı Doktora gitmenizdir. Bu gibi durumlarda internet aracı ile sorularınıza cevap aramanız sağlıklı olmaz..
  Şikayetlerinizi ve sormak istediklerinizi doktorunuza çekinmeden sorabilirsiniz…

 3. Anonim 29 Ocak 2014 23:16

  Ben hamileyim son adet tarihim 6 kasim buna gore ben iki aylik hamile olmaliyim ama utrasyonda bes haftalik hamile cik tim bende kan pirtiladmasi var ne yapmaluyim benim karnimda fazla buyumuyor

 4. Anonim 18 Ocak 2014 18:34

  ok

Bir Cevap Yazın