Demokrasi Nedir Demokrasinin Temel İlkeleri Nelerdir

Demokrasi , bütün üye yada vatandaşların, organizasyon yada devlet politikasını şekillendirmede eşit haklara sahip olmuş olduğu bir yönetim biçimidir. Yunancada dimokratia yani halk zümresi kelimesinden türemiştir. Türkçeye ise fransızca bir kelime olan democratie kelimesinden gelmiştir. Genellikle devlet yönetim şekli olarak tanımlanmaktadır. Ancak üniversitelerde, şirketlerde ve bazı sivil kurumlarda demokrasi ile yönetilir.

Demokrasi için aristo ve eflatun ayak takımının yönetimi gibi tabirler kullanmışlardır. Demokrasi zamanla diğer yönetim biçimlerinden farklı olmuştur ve en yaygın olarak kullanılan bir devlet sistemi olmuştur. Günümüzde siyasetçiler sistemin nasıl iyi işleyeceğine değil, demokrasinin nasıl iyi işleyeceğini tartışmaktadırlar. Demokrasinin çok fazla değişik tanımı vardır. Bunlar ;
Çoğunluğun yönetimi
Azınlığın haklarını güvenceye alan yönetim şekli
Fakirlerin yönetimi gibi birçok tanım kullanılmıştır.

Demokrasinin Temel İlkeleri Nelerdir ?

Demokraside egemenlik kayıtsız şartsız milletindir. Millet bu egemenlik hakkını milletvekilleri aracılığıyla kullanmaktadırlar. Yöneten kişiler ellerindeki gücü millettren alırlar.

Demokraside hürriyet ve eşitlik esas maddelerdir. Hürriyet özelliği, başka birisine zarar vermeden istenilen herşeyi yapabilmekdir. Demokraside bütün insanlar hür ve özgürdür. İnsanlar serbest düşünme ve düşüncelerini açıklayabilme hakkına sahiptir.

Eşitlik ise, herhangi bir ayrım olmadan bütün insanların kanunlar önünde eşit haklara sahip olmasıdır. Hiç kimsede din, dil, ırk vs. gibi ayrım yapılmaz.

Demokrasinin Öğeleri

1- Hakimiyetin sahibi halktır, millettir.
2- Kişinin hak ve özgürlüklerine yer verilir.
3- Bütün insanlar tek ve eşit oy hakkına sahiptirler.
4- Toplum içerisinden yaşamakta olan bütün insanlar eşit haklara sahiptir.
5- Ülkeyi yönetenler halk tarafından belirli aralıklarla seçim ile göreve gelir.

Kaynak:buyutec.net

Genel

9 Comments

 1. Bilgispot_Editör_Cellmon 23 Aralık 2013 01:19

  Sayın okur Demokrasinin Temel İlkeleri’ni linkte bulabilirsiniz

 2. sanane 22 Aralık 2013 19:35

  milli egemenlik hürrüyet ve eşitlik siyasi partiler demokrisinin temel ilkeleri

 3. Ahmet Can İman 12 Kasım 2013 20:51

  İPhone 4 S den nasıl 3 boyutlu çekerim

 4. cimbom 16 Mayıs 2013 20:18

  benim çok işime yaradı ben 5. sinif öğrencisiyim demokrasinin ilkeleri türkiye cumhuriyetinin organları ana yasanın ilk mddesi hocamız bunları odev verdi bir gecede ezberleyecektik diğer ödevimi yarın seçmeli derste yaparım başka şansım yok ki varsa söyle

 5. misafir 1 Mayıs 2013 11:15

  demokrasinin teml ilkelerini yazar mısınız ya lütfennnn

 6. hayalet 45 45 13 Mart 2013 16:03

  hıh demokrasi diye bi şey mi var lan oğlum demokraside özgürlük diye bi şey var ya o zaman biz özgürsek niye okullara bacılarımız baş örtülü giremiyorlar biz allahın kurallarına mı yoksa sizin mi kuralınıza uyucağız şerefsizler ananızı sikeyim ..

  http://WebSitesi

 7. fatma 19 Eylül 2011 21:27

  Daha türkçe bilmiyorsunuz ve yazıyı beğenmiyosunuz??

 8. ayşe 13 Ekim 2010 22:26

  3 sınıf çocuğuna demokrasi dersi vermişler alla alla ya 35 yaşındayım ben seçemedim ki demokrosi ney oldunuDevletin verdiği kitaplar 5 para etmez hemde açıklamalı bile değil nebu yaaa bunu anlatım ben cocuma..

 9. hasan hüseyin 5 Nisan 2010 19:57

  neden bişey yok demokrasinintemel ilkelerini yazarmısınız lütfen hadi

Bir Cevap Yazın