Boşanma Davası Nasıl Açılır

Boşanma davaları günümüzde sıklıkla görülen hukuki yollardan birisidir. Evlilikte anlaşamayan eşler kanunen boşanırlar. Ama boşanacak olan kişiler nasıl bir yol izleyeceklerini bilmezler. İşte Boşanma davası nasıl açılır ve Nasıl bir yol izlenir.

Eşler anlaşarak yada, bir insan eşinden bağımsız olarak boşanma davası açabilir. Anlaşamama gibi nedenlerini ileri sürer ve aile mahkemerine boşanma dilekçelerini vererek boşanma davası açabilir.

Boşanma davalarında eşlerin ikiside boşanmayı istiyorsa mahkeme hiç uzamaz ve boşanma gerçekleşir.

Boşanma nedeni ıspatlanmış ise mesela dayak sonrası rapor alınmış veya aldatma gibi durumlarda elde bir belge varsa hakim boşamayı kısa bir süre içinde bitirir.
Boşanmada davası başlamadan önce veya boşanma davası olduğu anda hakim iki tarafından anlaşmamalarıyla ilgili bilgilerin toplanıp incelemesini istiyebileceği gibi araştırma yapılmasınıda istiyebilir. Hakim boşanma davalarında gerek görürse sosyal danışma veya psikolog atayarak inceleme yaptırabilir…

Boşanma Davalarında İzlenilen Yollar

1- Avukat aracılığıyla aile mahkemelerine dilekçe verilir yada eşlerden birisi kendisi bu dilekçeyi aile mahkemelerine verebilir.

2- Mahkeme boşanma dilekçesini gözden geçirir. Boşanma nedenine bakarak eşlerin şahsına yada avukata bir bildiri gönderir.

3- Dava sırasında mahkeme hakimi boşanma nedeninin araştırılması istiyebilir.

4- Mahkemenin işlerine göre yakın veya ileri bir tarihe gün verilir.

5- Şiddetli geçimsizlik yada anlaşmalı boşanma durumlara haricinde mahkeye başvurulması taktirinde eşler katılmadan avukatların aracılığı ile boşanma gerçekleştirilebilir.

Kaynak : buyutec.net

Boşanma Davası Nasıl Açılır” için 14 yorum

 • 3 Eylül 2014 tarihinde, saat 16:38
  Permalink

  bi bucuk yıldır ewlıyım eşim hep ilgisiz şehir dışında telefonda ınternet üzerınde benı aldatıyor bu bosanma konusunda hıc bir bılgim yok ne yapmalıyım oncelıkle neler yapmalıyım hiç bilmiyorum. şimdiden teşekkür ederim..

 • 27 Temmuz 2014 tarihinde, saat 13:39
  Permalink

  ben esimi cok seviyordum ama ilgisizligi canima tak etti en son benim faize nekadar karsi oldugumu bile bile faize para yatirmis bize faiz yediriyormus artik bitti avkatsiz bosanma dilekcesi ornegi gonderirseniz cok sevinirim

 • 3 Mart 2014 tarihinde, saat 09:21
  Permalink

  ben 4 aylık evliyim evlendiğim bu yana kavgalıyız kaç kere evden terk ettim ama adam akıllanmadı hala aynı dayak küfür hakaret bu heriften boşanmam lazım bana yardmcı olun dayak raporu nasıl alınır??

 • 12 Mayıs 2013 tarihinde, saat 10:49
  Permalink

  bende boşanmak istiyorum nereye baş vuracamı bilmiyorum neyapma yapmalıyımbana yardım edin zor durumdayım

 • 3 Ocak 2013 tarihinde, saat 15:59
  Permalink

  ben eşimle bazan mutlu bazende mutsuzum, Hayat istediğim şekilde olmadı bekliyende yok fakat insanız bizde…

 • 4 Ağustos 2011 tarihinde, saat 19:52
  Permalink

  boşanma dilekçesi verdikten sonra bilgilendirme mektubu eşimin eline ne kadar sürede geçer?

 • 4 Ağustos 2011 tarihinde, saat 19:50
  Permalink

  avukatsız anlaşmasız boşanma dilekçesi istiyorum. teşekkür ederim

 • 10 Mayıs 2011 tarihinde, saat 19:52
  Permalink

  ben adanada yaşıyorum eşim istanbulda yaşıyor eşim boşanma davaı açtığını söylüyor ama avukatın telefonunu bile vermiyor dilekçe elime nazaman geçer ve dava nerede görülür

 • 5 Aralık 2010 tarihinde, saat 13:29
  Permalink

  20 aylık evliyim,eşim evlendiğimiz günden beri hep ilgisz saygısız,küfür hakaret,şiddet uyguluyo bu nedenle boşnmak istiyorum,neler yapmam lazım bilgilendirin lütfen

 • 4 Aralık 2010 tarihinde, saat 14:06
  Permalink

  avukatsız anlaşmasız boşanma dilekçesi istiyorum. teşekkür ederim

 • 19 Ekim 2010 tarihinde, saat 15:14
  Permalink

  ben eşimle 1.5 yıldır evliyim ve eşimin bana karşı ilgisiz ve saygısızlıklarından dolayı boşanmak istiyorum. yalnız avukat tutacak bi maddi durumum yok nasıl bi işlem yapmam gerekli eğer mümkünse avukatsız anlaşmasız boşanma dilekçesinden bi örnek istiyorum teşekkürler.

 • 18 Ağustos 2010 tarihinde, saat 00:10
  Permalink

  canan hanım bir avukatın bilgisine başvurmak her zaman faydalıdır.boşanma sonrası nafaka var mal rejimi var paylaşım var velayet var….bütün bunlar için en ideali bir avukata danışmaktır.

 • 11 Ağustos 2010 tarihinde, saat 20:59
  Permalink

  avukatsız anlaşmasız boşanma dilekçesi örneği istiyorum.şimdiden teşekkürler.

 • 19 Temmuz 2010 tarihinde, saat 19:40
  Permalink

  avukatsız boşanma dilekçesi orneği istiyorum teşekkür ederim

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.