Kredi Transferi ve Yeniden Yapılandırma nedir, nasıl yapılır?

Krediler nerdeyse hayatımızın vazgeçilmez bir parçasını halini aldı. İhtiyaçlarımızı karşılamak amacıyla, konut ve taşıt alımlarında kredi kullanmaktayız. Aynı zamanda kredi kartları ile neye ihtiyacımız varsa tam bir hesaplama bile yapmadan direkt olarak almaktayız. Tabi değişen faiz oranları ve çekilen kredilerin taksitlerinin bir araya gelmesi ile birlikte ödemelerde zorluk çekmeye başlıyoruz. Bütçemiz gittikçe fazla açık vermeye başlıyor ve tabir yerinde ise artık belli bir süre sonrada bu yama bir türlü tutmuyor. Giderleriniz gelirlerinizden fazla bir hal almaktadır. Taksitlerinizi veya kredi kartı ödemelerinizi yapamaz bir hal almaya başlarsınız. Bu durumlar içinde bankalar bir çözüm yolu olarak kredi transferi ve yeniden yapılandırma seçeneklerini kredi müşterilerine sunmaktadırlar.

Kredi transferi ve yeniden yapılandırma kelimeleri aynı anda kullanılsa da aralarında çok küçük bir fark bulunmaktadır. Kredi transferi başka bankalardan kredi kullanımı sağlayarak kredi aldığınız bankadaki borcunuzun kapanması anlamına gelmektedir. Bankalara olan kredi kartı borçlarınızın bir bankada toplanması amacıyla kullanılmaktadır. Yeniden yapılandırma ise aynı bankadan olan borcunuzun daha düşük faiz oranı ve taksit miktarları ile borçlandırılması anlamına gelmektedir. Fakat yeniden yapılandırmayı farklı bankalardan da yapılmaktadır. Yeniden yapılandırma işlemi genelde konut kredilerinde uygulanmaktadır.

Kredi Transferi Nasıl Yapılır?

Kredi kartı borçlarınızı öderken devamlı olarak asgari ücret bedelini ödediğiniz zaman geriye kalan miktara da bir faiz işlemektedir. Devamlı olarak bu şekilde yapılıp dönem borcunuzu kapatmazsanız azalacağını düşündüğünüz borcunuz daha da artacaktır ve belli bir süre sonra asgari ödemelerini yapamaz hale gelirsiniz. Birkaç bankaya ait kredi kartı borçlarınızın toplamı bir bankada toplamanızdır. Böylelikle tüm borçlarınız bir bankada birleşecek ve taksitlerinizi öderken de bütçenizde bir zorlama olmayacaktır. Tüm borçlarınızı topladığınız zaman genel ödemenizde bir miktar artma söz konusu olsa da bu sizi fazla zorlamayacaktır.

Yeniden Yapılandırma Nasıl Yapılır?

Genelde konut kredilerinde kullanılan bir sistemdir. Yeniden yapılandırmayı aslında borç transferi de diyebiliriz. Konut kredileri uzun vadeli olan kredi borçları arasında yer almaktadır. Konut aldığınız esnada faiz oranı yüksek ve taksitleriniz sizi zorluyorsa yeniden yapılandırma işlemine gidebilirsiniz. Yeniden yapılandırma işlemini kredi kullandığınız bankadan yapabileceğiniz gibi daha uygun imkanlarla başka bankalardan da kullanabilirsiniz. Bu işlemi yaparken bazı hususları da göz önünden kaçırmamanızda fayda bulunmaktadır.

Bir örnek ile açıklama yapalım. Öncelikle taksitlerim düşük olacak diye masraflarınızı fazla ödeyerek kar yerine zarar etmeyin. X Bankasından %0.98 faiz oranı ile 120 ay vadeli 150.000.- konut kredisi aldığınızı düşünelim. Aylık kredi taksitleriniz ise 2.131,30 TL olsun ve toplamda ödeyecek olduğunuz miktarda 255.756,56 olarak hesaplansın. Bu X bankasından aldığınız kredinin 12 aylık taksit ödemesini yaptınız ve geriye kalan borç miktarınız ise anapara üzerinden 141.622,33 TL olsun.

Faiz oranlarında bir düşme oldu ve Y Bankasında faiz oranı %0.78 ve 120 vade kullanabilirsiniz. Şimdi hesaplama yapalım masraf ve X Bankasında bulunan krediyi ödemeniz gereken miktar 222.288,85 TL ve aylık ödeme tutarınızda 1.821,72 TL olacaktır. Fakat vadeniz de bir yıl daha uzama olacaktır. X Bankasından kalan taksitlerinizi ödemeye devam ettiğinizde toplam borcunuz 230.180,40 TL olacağı için toplam ödemede 7.891,55 TL ve 1 yık da vade kazanmış olmaktasınız.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.