Kredi Başvurum Reddedildi Nedenleri Nelerdir?

İhtiyaçlarımızı karşılamak amacıyla kredi talebinde bulunmaktayız. Fakat kredi talebiniz ret edildiği zaman nedenlerini merak etmeyiz ve neler yapmamız gerektiğini düşünmekteyiz. Sonra başka bir bankaya müracaat ederiz ve aynı şekilde oradan da ret cevabı alırız. Aslında bunda hata yapılmaktadır. Bankalardan aldığınız her ret cevabı sizin kredi notunuzun bira daha düşmesine neden olmaktadır. Öncelikle kredinizin ret edilme nedenini mutlaka öğrenin çünkü eksik ya da yanlış bilgi nedeniyle onaylanabilecek olan krediniz olumsuz olarak sonuçlanmışta olabilir. Bankalar ile çalışmak istiyor ve kredi almak istiyorsanız bankaların düşünce yapılarını bilmeniz ve anlamanız gerekmektedir. Bankaya daha müracaat etmeden bu mantığı kavrarsanız eğer işlemleriniz hem daha hızlı yürür hem de ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz.

Kredi Talebinde Bulunurken Nelere Dikkat Etmeliyiz ?

Her şeyden önce bankaların kar amaçlı bir ticari kurum olduğunu, devamlılık yaratabilmesi için de hedefleri olan bir tacir gibi davranmak zorunda olduğunu unutmayın. Yani kısacası kredim ret oldu diye duygusallığı bırakıp gerçekçi bir şekilde hareket etmeniz gerekmektedir. Kredi talep eden ile banka arasındaki ilişkiyi tanımlamak gerekirse bu durum ticari bir ilişkidir. Kredi talep eden nasıl ihtiyaçlarını ve ödeyecek olduğu faizi hesaplıyorsa, bankada aynı şekilde parasının işlenmesi karşılığında elde edeceği kazancını hesaplamaktadır. Bu nedenle de krediyi geri ödeyebilecek olan kişilere vermeyi tercih etmektedir. Sonuçta parasını ve de faizini kurtarması gerekmektedir.

Krediniz ret olduğunda bankaya nasıl kızıyorsanız banka da size kredi kullandırımı yapamadığı için üzülmektedir. Sizde fark etmişsinizdir ki bankalar kredi ve kredi kartı kullandırmak amacıyla reklam yapmaktadır. Reklamlara belli bir bütçe ayrılmıştır ve bunun karşılığını almak istemektedir. Eğer krediniz onaylanmadı ise bankadan mutlaka nedenini öğrenin. Belki çok basit bir hata ile reddedilmiştir ve sizin bunu düzeltme imkanınız bulunmaktadır.

Eğer banka almak istediğiniz kredi için gelir durumunuzun yetersiz olduğuna karar verdiyse bu durumu düzeltmek sizin elinizdedir. Ek gelirleriniz var ise; kira, eşinizin geliri ya da aile fertlerinden başka birilerinin bunları beyan ediniz. Belgelenebilir gelirleriniz esas alındığında siz belgeleyemediğiniz gelirlerden de bahsetmenizde fayda bulunmaktadır. Banka sizin belgeleyemediğiniz gelirleri de hesaplamada göz önüne almaktadır. Bu şekilde gelir gider durum analiz yapılmaktadır. Kira, elektik, su gibi sorunluğunuzda olmayan giderler varsa bunlar hakkında da bilgi verin. Krediyi rahatlıkla ve düzenli bir şekilde ödeyebileceğiniz hususunda bankayı ikna etmek sizin elinizdedir.

Geçmiş dönemlere ait olumsuz olan kredileriniz varsa ve hatalı olduğunu düşünüyorsanız mutlaka MİDES müracaat ederek düzeltme yapılmasını sağlayın.

Bankanın birinden kredi konusunda ret cevabı aldıysanız başka bir bankaya müracaat edin. Diğer bankada yapılan değerlendirmeler sizin kredi almanızı sağlayabilir. Kredi talebinde bulunduğunuz bankadan maaş almaya dikkat edin.

Borçlarınız çok dağınık ise borç transferi ile bir bankada toplayın. Ayrıca kredi taksitlerinizi ödeyemeyecek durumda iseniz yapılandırmaya giderek ödeyebilecek bir hale getirin. Eğer iflas aşamasında iseniz iflasa gitmeden önce borçlarınızı ödeyebilecek bir şekilde yapılandırın.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.