Yeşilçam’ın Unutulmaz Seyyar Satıcıları

Yeşilçam filmlerinde usta oyuncular tarafından birçok rol oldukça profesyonel olarak oynandı, birçok meslek ustaca işlendi. Bu mesleklerden unutulmayanlarından bir tanesi de filmlerde yer alan seyyar satıcılar. Yeşilçam’daki seyyar satıcıları sizler için derledik.

8.İlyas Salman – Diplomalı Hıyarcı (Dolap Beygiri – 1982)

İlyas Salman’ın canlandırdığı Ali karakteri üniversiteyi bitirmesine rağmen bir türlü iş bulamıyor. Çareyi salatalık satmakta buluyor. Dolap Beygiri filminin unutulmaz Diplomalı Hıyarcı sahnesi unutulmazlar listesinde 8. sırada yer alıyor.

7. Münir Özkul & Öztürk Serengil – Mucize İlaç Satıcıları (Bilen Kazanıyor – 1965)

Sırada iki usta isim Münir Özkul ve Öztürk Serengil var. Bilen Kazanıyor filminde her şeye iyi gelen mucize şişeyi satmaya çalışan seyyar satıcılar listemizde 7. sırada.

6. Sadri Alışık – Elma Şekercisi (Fatoş Talihsiz Yavru – 1970)

Fatoş Talihsiz Yavru filminin muzip şeker satıcısı olan Sadri Alışık, alışılmışın dışında yazdığı beyitlerle şekerlerini satıyor ve etrafındakileri neşelendiriyor.

5. İlyas Salman – Karpuzcu (Banker Bilo – 1980)

İlyas Salman’ın canlandırdığı Bilo karakteri film boyunca hep kandırılıyor. Bir darbe de karpuzcudan yiyen Bilo, listemize 5. sıradan giriyor.

4. Münir Özkul – Leke İlacı Satıcısı (Ayşecik’le Ömercik – 1969)

Seyyar satıcı kılığında yankesicilik yapan Münir Özkul var sırada. Ayşecik’le Ömercik filminin bu ilginç sahnesi listemizin dördüncü basamağında yer alıyor.

3. Şener Şen – Domatesçi (Züğürt Ağa – 1985)

https://www.youtube.com/watch?v=Pky5OZ7_9ro

Koskoca köy ağası İstanbul’a gelip domates satmaya çalışırsa işte bu unutulmaz sahne ortaya çıkar. Şener Şen’in usta oyunculuğuyla efsaneleştiği Züğürt Ağa filmi ve meşhur domates sahnesi, filmi izleyenlerin her aklına geldiğinde güldüren sahnelerden biri.

2. Aydemir Akbaş – Kaset Satıcısı (Seyyar Kamil – 1987)

https://youtu.be/kNhXLbtK81I?t=1160

Seksenler ve doksanlarda seyyar kasetçiler çok meşhurdu. İşte bizi o dönemlere götürecek olan bir sahne. Aydemir Akbaş’ın oynadığı Seyyar Kamil filmindeki kaset satıcısı sahnesi efsane sahnelerden bir tanesi.

1. Şener Şen – Jilet Satıcısı (Neşeli Günler – 1978)

https://www.youtube.com/watch?v=34nF0WIwLzA

Geldik zirveye. Bu listenin tartışmasız bir numarası Şener Şen’in canlandırdığı Ziya karakteri. Bir kahvehanede satmaya çalıştığı jilet sahnesi listenin ilk sırsında yer alıyor. “Dünyanın bütün meşhurları bununla traş oluyor” desek cümleyi tamamlamayacak yoktur herhalde..

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.