Şiirden Bestelenmiş Olan unutulmaz Şarkılar

Türk edebiyatının usta isimleri tarafından yazılmış olan ve zamanla müzik dünyası tarafından bestelenmiş olan unutulmaz eserlerin herbiri bir klasik haline dönüştü ve dinleyiciler tarafından oldukça sevildi. Şiirden bestelenmiş olan unutulmaz 8 şarkıyı sizler için derledik.

8. Muazzez Abacı – Vurgun

Cemal Safi’nin şiiri 1990 yılında Selçuk Tekay tarafından bestelendiğinde ortalığın tozunu atmayı başarmıştı. Adeta bir klasik haline gelen şarkı ödül üstüne ödül aldı. Unutulmaz bir esere dönüşen vurgun listemize sekizinci sıradan giriş yapıyor.

7. Ahmet Kaya – Acılara tutunmak

1981 yılında Hasan Hüseyin KORKMAZGİL’in kaleminden çıkan sözle 1985 yılında Ahmet KAYA tarafından bestelendi. Ahmet KAYA’nın ikinci albümüne de ismini veren şarkı büyük kitlelere ulaşmayı başardı.

6. Levent Yüksel – Dedikodu

Bir Orhan VELİ klasiği olan Dedikodu şiiri Sezen AKSU’nun muhteşem notalarıyla birleşince ortaya bu mükemmel eser çıktı. Levent Yüksel’in yorumuyla kulaklara kazınan bu şarkı dinleyiciler tarafından çok sevildi.

5. Zülfü Livaneli – Karlı Kayın Ormanında

Nazım Hikmet’in en bilinen şiirlerinden olan eser Zülfü Livaneli tarafından bestelendi. Çok sevildi, büyük toplulukların beğenisini kazandı. Karlı Kayın Ormanında, listemizde 5. Sırada.

4. Tarkan – Dönülmez Akşamın Ufkundayız

Klasik Türk Müziğinin en önemli eserlerinden biri haline gelmeyi başarmış bir eser olan Dönülmez akşamın Ufkundayız, Yahya Kemal Beyatlı’nın güftesiyle, Münir Nurettin Selçuk’un bestesinin bir araya gelmesiyle ortya çıkan müthiş bir başyapıt halini aldı. Sayısız sanatçı tarafından söylenmiş olan bu şarkıyı Tarkan’dan dinliyoruz.

3. Edip Akbayram – Aldırma Gönül

1933 yılında Sabahattin Ali tarafından Sinop Cezaevi’nde yazıldı. Usta şairin hükümlü olduğu dönemde yazdığı bu eseri 1976 yılında besteyle buluşturan Kerem Güney, şöhrete taşıyan isim ise Edip Akbayram oldu.

2. Muazzez Ersoz – İntizar

İkinci sırada Türk müzik tarihine geçmeyi başarmış müthiş bir eser var. Usta Şair Faruk Nafiz Çamlıbel’in mısraları Suat Sayın’ın notalarıyla buluşunca ortaya herkesin diline düşen bu muhteşem şarkı çıktı.

1. Ahmet Kaya – Şafak Türküsü

Listenin ikinci sırasında Ahmet Kaya’nın müzik piyasasını alt üst ettiği ve kitleleri ardından sürüklediği unutulmaz şarkısı var. Nevzat Çelik’in şiiri, Ahmet Kaya’nın bestesiyle zirveleri zorladı.

Bonus: Feridun Düzağaç Lavinia

Özdemir Asaf tarafından ölüm çiçeği anlamındaki Lavinia’ya yazılmış olan ve “Sana gitme demeyeceğim ama gitme” şeklinde başlayan ve 1957 yılında kaleme alınmış olan şiir, 1996 yılında Feridun Düzağaç tarafından bestelenmiş ve büyük beğeni almıştır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.