SGK – SSK geriye dönük borçlanma var mı?

SGK – SSK sistemi hakkında en çok merak edilenlerden birisi de geriye dönük prim ödemeleri. İnsanlar SGK’da geriye dönük prim ödemesi var mı, SGK geriye dönük borçlanma var mı gibi soruları sorarken, maalesef uzun süredir devam eden bekleyiş sürüyor.

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun yılın her ayı, her günü en çok aldığı soruların başında geriye dönük prim ödemeleri gelirken, bu durum geçtiğimiz yıl ortaya çıkan torba yasayla da insanları heyecanlandırmıştı. Türkiye’de pek çok insan biraz daha rahat yaşam ve fazladan para amacıyla emeklilik için uğraş verirken, maalesef emeklilik şartları giderek zorlaşıyor ve yaş sınırı artıyor. SGK sizden emeklilik için belli bir yaş sınırı, belli bir yılı doldurma şartı ve prim sayısı isterken, kimileri için durum farklı. Bazı insanlar hem gerekli yıl şartını, hem de yaş sınırını doldurmaktalar fakat geçmişte ödenmemiş primleri olduğu için emekli olamıyorlar. Dolayısıyla, primleri tekrar ay ay ödeyip beklemek yerine, doğrudan ödeme şanslarının olup olmadığını merak ediyorlar. Buna geriye dönük borçlanma ya da geriye dönük prim ödemesi denilirken, erken emekli olmak isteyenler SGK’ya devamlı bu soruyu yöneltiyorlar.

SGK’ya geriye dönük prim ödemesi yapabilir miyim?

Şu anda Türkiye’de yüzbinlerce yaş ve yıl şartını doldurmuş kişi geriye dönük prim ödemesi yaparak emeklilik hayali kuruyor fakat bu sadece belli şartlarda gerçekleşebiliyor. Maalesef SGK askerlik – doğum gibi durumlar haricinde geriye dönük borçlanmaya izin vermiyor. Hizmet borçlanmaları kanununun maddelerine göre, bunlar dışında geriye dönük borçlanma bulunmuyor.

Hizmet borçlanması yapmak için doğum izni almanız gerekirken, aynı zamanda er, erbaş ya da yedek subay olarak geçirdikleri zamana da hizmet borçlanması yapılıyor. Geriye dönük prim ödemesi için gereken diğer şartlar şöyle;

* Türk vatanşı olarak yurt dışında süre geçirmek

* Sigortalıyken tutuklanmak veya gözaltına alınmak (Geçirilen tutukluluk süresi kadar prim ödenebiliyor)

* Avukatların staj süreleri

* Yüksek lisans ve doktora süreleri

* Doktorların fahri asistanlık süreleri

* Seçim için stifa eden memurların seçim süresince geçirdikleri zaman

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.