Bağ-Kur Borcu Yapılandırma

Türkiye’de çalışanlar için iki çeşit sigorta kapsamı varken, işverenler Bağ-Kur’dan, diğer çalışanlar ise SSK’dan faydalanmakta. Bağ-Kur sigorta sistemi sadece işyeri sahipleri için geçerliyken, bu kişiler de tıpkı SSK çalışanları gibi düzenli prim ödemekle mükelleftirler. Bunun karşılığında ise sağlık hizmetlerinden faydalanırlar ve aynı zamanda yaş-yıl ve prim şartlarını yerine getirdiklerinde emeklilik güvencesi alırlar. Tabii Bağ-Kur ödemesi yapanların merak ettiği bir konu da borçlar ve size Bağ-Kur borcu yapılandırma nasıl yapılır konusundan bahsedeceğiz.

Bağ-Kur borcu nasıl yapılandırılır?

Birçok Bağ-Kur sigortasıyla çalışan vatandaşın odak noktası borç yapılandırma konusu. Bağ-Kur borcunuzu yapılandırarak, prim borçlarınızı da tıpkı bankalardaki gibi yapılandıracaksınız ve ödeme işlemleri de kolaylaşacak. Böylece karşınıza kolay ödeme imkanı çıkmış olacak.

Bağ-Kur borcu yapılandırması Resmi Gazete’de yayınlanan kararla onaylanırken, vatandaşlar belli tarihler arasında başvurularını SGK merkezlerine yaparak borç yapılandırmasına girebiliyor. Eğer prim borçlarınızı ödemekte zorlanıyorsanız, size de Bağ-Kur borç yapılandırması yapmanızı tavsiye ederiz.

Bağ-Kur borç yapılandırmasından kimler faydalanabilir?

Aşağıdaki listede verilen kişiler Bağ-Kur borçlarını yapılandırıp yeniden hesaplatabilir;

* Tarım ve çiftçi Bağ-Kur’u olanlar

* 12 ay ya da üstünde prim borcu olan çalışanlar

* Sanatkar ve esnaflar

* Aynı zamanda daha önceden prim borcu yapılandıranlar veya yapılandırma iptali için başvuranlar da Bağ-Kur borçlarını tekrar yapılandırma şansına sahipler.

Bağ-Kur borcu yapılandırılınca borç nasıl hesaplanır?

Borcun nasıl yapılandırılacağını merak ediyorsanız, kısaca özetlemek gerekirse bu işlemin ardından ana para silinmemekte. Bunun yerine gecikme zammı ve gecikme faizi siliniyor, yerine de yeniden belirlenmiş ve yapılandırılmış olan miktarlar ödeniyor. Bu şekilde Bağ-Kur ödemesi yapan şahısların borç miktarı da azalıyor.

Elbette Bağ-Kur borcu yapılandırdıktan sonra da seçenekleriniz oluyor. Borcunuzu artık taksitler şeklinde ödeyebileceğiniz gibi, peşin ödeme imkanınız da var. Peşin ödeme bu konuda daha çok avantaj sunarken, belli indirimler de yapılmakta.

Bağ-Kur borç yapılandırması ihlal durumları

Belli durumlarda, yapılandırdığınız Bağ-Kur borçları ihlale geçer. Dolayısıyla ödemelerinizi size verilen tarih içinde düzenli şekilde yapmanız gereklidir. Aksi takdirde yapılandırma planınız iptal edilir ve eski borçlarınıza geri dönmüş sayılırsınız.

Belli bir süre içinde Bağ-Kur borcu ikiden fazlla sefer gecikirse ya da hiç ödenmezse, yapılandırma planınız iptalle sonuçlanacaktır.

Bağ-Kur borçlarınıza buradan bakabilirsiniz; https://www.turkiye.gov.tr/4b-hizmet-bilgisi

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.