2. El Buzdolabı Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

Ailenizle yaşarken ayrı bir eve çıkma kararı aldınız yada sıfırdan bir öğrenci evi kuruyorsunuz. Sebep her ne olursa olsun günümüzde ayrı bir ev kurmak hayli masraflı olabiliyor. Bu nedenle özellikle :

  • -Okuyan(üniversite öğrencileri)
  • -İş hayatına yeni atılmış(stajyerler vb.)
  • -Maddi olanakları kısıtlı(düşük gelirli, borçları olan vb.)
  • -Fazla masraf etmek istemeyen kesimlerden insanlar ikinci el buzdolaplarına yönelebilmektedirler.

Bu makaleyi okuyorsanız sizde sıfır buzdolabı almak yerine çok daha hesaplı olan ikinci el buzdolaplarına yöneldiniz demektir.

Peki, 2.el buzdolabı alırken nelere dikkat etmelisiniz?

-Elektrik faturam az gelsin diyorsanız A sınıfı olan buzdolaplarını tercih edebilirsiniz.

-Buzdolabını estetik olarak dikkatlice(arkası, yanları, üstü, kapağı, içi, rafları, rengi vs.) incelemenizde fayda vardır. Çünkü bu size buzdolabının eski sahibi hakkında bilgi verir. Rengi atmışsa (sararmışsa),üstünde veya içinde vuruk, pas, eksik raf vb. varsa buzdolabının fiyatı düşer.(Bunlara rağmen satın almak istiyorsanız pazarlık gücünüz artmış demektir.)

-Fabrika garantisi devam eden buzdolabına denk gelebilirseniz ve fiyatı da sizin için uygunsa kaçırmayın hemen satın alın genelde bu ikisine rast gelmek biraz şans işidir. Yine de fabrika garantisinin devam edip etmediğini sormanızda fayda vardır ve devam ediyorsa faturasıyla garanti belgesini istemeyi unutmamanız gerekir.

-Fabrika garantisi bitmiş olan buzdolabı almak çeşitli riskler içerse de bunun da bir püf noktası mevcuttur. İkinci el buzdolabının ortalama olarak 2 haftalık kullanım sonunda sağlam olup olmadığı ortaya çıkar. Satıcılar her ne kadar rötuş ( gaz ilavesi vb ) yapmış olsalar dahi gaz, beyin, rezistans ve kart hataları en fazla 14 gün içinde kendini belli edecektir.

İkinci el buzdolabı satan firmalardan buzdolabı alımı yapacaksanız en az 14 günlük deneme süresi şartı koyabilirsiniz. Böylece 14 günün sonunda sıkıntı yaşasanız dahi iade hakkınız olacaktır.

-Sizin gibi son kullanıcılardan buzdolabı alımı yapacaksanız aranızda bir sözleşme yapabilirsiniz yada ücretini 2 taksitte ödemeyi teklif edebilirsiniz.

-Buzdolabını alırken nakliye veya kargo ücretini ödeme konusunda da pazarlık edilebilir.En kötü bedelin yarısını satıcının ödemesi konusunda ısrarcı olabilirsiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.