SGK Sigorta primi sorgulama işlemi nasıl yapılır?

Aslında bu prim ve borç sorgulama işlemlerinizi önceleri SGK şubelerine giderek yapmanız gerekiyordu. Son zamanlarda bu tür hizmetlerin internete taşınmaya başlamasıyla birçok vatandaşımız da rahatladı diyebiliriz. İlk olarak SGK’nın kendi sitesinden online olarak öğrenilebiliyordu. Sonra E-Devletin gelmesiyle bu işlemlerin birçoğu edevlet hizmetlerine katıldı.

E-devlet’e girip daha önceden edinmiş olduğunuz şifrenizle giriş yapmanız gerekiyor. Bu işlem için en önemli şey edevlet şifrenizin olması yani. O varsa sorun yok anında öğrenebilirsiniz. Yoksa da PTT şubelerine giderek şifrenizi alabilirsiniz. Şifrenizi kaybettiyseniz veya unuttuysanız da giriş yaparken şifremi unuttum linkiyle yeni bir şifre elde edebilirsiniz.

www.turkiye.gov.tr adresine girerek e-devlete giriş yapıyorsunuz. SOnrasında da SGK 4A Hizmet Dökümü bölümüne girmelisiniz. İsterseniz arama çubuğundan arayarak da bulabilirsiniz. Şimdiki adres şu şekilde. Yani direk giderek de bulabilirsiniz. Dediğim gibi eğer adresi değişmişse edevlet içerisinden arama yapabilirsiniz.

SGK 4A Hizmet Dökümü
https://www.turkiye.gov.tr/4a-hizmet-dokumu

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.