Windows 8’de Bilgisayarınızın Özelliklerini Bulmak

Hızlı şekilde düşünün, bilgisayarınızın şuanda hangi grafik kartını kullandığını biliyor musunuz? Bilgisayarınızın ne kadar boş depolama alanına sahip olduğunu biliyor musunuz? Peki, işlemciniz ne kadar hızlı? Çoğu kişi kendi bilgisayarını hemen her gün kullanıyor olmasına ramen bilgisayarın performansını belirleyen bu en önemli özelliklerden habersizdir. Windows 8 işletim sistemi içerisinde bilgisayarınızın özelliklerini bulmak çok kolay bir işlemdir. Ayrıca bilgisayarınızın donanımsal özelliklerini bilmek bir diğer bilgisayar ile kendi bilgisayarınızı karşılaştırma konusunda da size avantaj sağlar. Peki, bilgisayarımızın en temel özelliklerinden nasıl haberdar olabiliriz?

Windows 8’de bilgisayarın işlemci, RAM ve Windows sürümünü öğrenmek

Birçok bilgisayar için temel olarak bilinmesi gereken özellikler bunlardır. Bu özelliklere ulaşmanız ise Windows 8 içerisinde oldukça basittir. Bilgisayarınızın sağ tarafına doğru farenizi götürüp Windows 8 yan menüsünü açın, Ayarlar simgesine tıkladıktan sonra Bilgisayar Bilgisi seçeneğini hemen kişiselleştirmenin altında göreceksinizdir. Buraya tıkladığınızda karşınıza gelen pencere içerisinden bilgisayarınızın ne tarz ve hızda işlemciye sahip olduğunu, hangi grafik kartını kullandığını ve ne kadar RAM belleği kullandığını görebilirsiniz. Bu pencere size ayrıca şuanda kullanmakta olduğunuz Windows Ürün Anahtarınızı ve Windows İşletim Sistemi sürümünüzü de göstermektedir. Birçok kişinin merak ettiği bilgisayarınızın kaç Bit olduğu sorusunun cevabına da yine bu pencere üzerinden ulaşabilirsiniz.

Windows 8’de Bilgisayarın Hangi Ekran Kartını Kullandığını Görmek

Ekran kartınızın detaylarına ulaşmak için bilgisayarınızın yan menüsü içerisinden yine aynı şekilde ilk önce Ayarlar’a sonra ise Denetim Masası seçeneğine basmanı gerekiyor. Denetim masası içerisinde yer alan Aygıt Yöneticisini açtığınızda Görüntü bağdaştırıcıları sekmesi altında bilgisayarınızın hangi Ekran kartı veya kartlarına sahip olduğunu görebilirsiniz. Sağ tıklayıp özellikler seçeneğini seçerek de ekran kartınız hakkında çok daha fazla detaya erişebilirsiniz.

Windows 8’de Bilgisayarın Boş Alanını Görmek

Boş alanı hesaplamanın en pratik yolu şüphesiz, Bilgisayarım’a giriş yaptıktan hemen sonra burada bulunan sabit disklerinizin boş alanlarını toplamaktır. Sadece tek bir disk alanı varsa toplama işlemi ile de uğraşmanıza gerek kalmaz. Doğrudan bu diske sağ tıklayıp özellikler seçeneğine geçiş yaparak diskin toplamda sahip olmuş olduğu boyutu ve boş olan toplam alanı görüntüleyebilirsiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.