Google Chrome’ı Hızlandırmak

Google Chrome’u hızlandırma ile ilgili bugüne kadar okuduğunuz tüm internet yazılarını bir kenara bırakın. Muhtemelen bu yazıların tamamı size sürekli olarak çerezlerinizi ve ön belleğinizi temizleme gibi pratik çözüm önerileri sunuyordur. Evet, bunları yapmanız tarayıcınızın kısmen rahatlamasına neden olabilir fakat internetinizi hızlandırmak için bu yaptıklarınız tam olarak yeterli olmayabilir. Bildiğiniz gibi Google bundan yaklaşık olarak bir sene kadar önce iOS ve Android kullanıcıları için Google Chrome kullanırken verilerini sıkıştırarak kullanabilecekleri bir eklenti/mod paylaşmıştı. Uzun bir sürenin ardından ise şimdi bu eklenti aynı zaman da masaüstü ve dizüstü bilgisayarlarımızda kullanılabilir bir hale geldi.

Data Saver yani Veri Tasarrufu eklentisi sayesinde internette gezinme sırasında öncelikle bağlantınız Google’ın Proxy sunucularına erişiyor. Ardından da bu bağlantınız sizi istediğiniz yere götürüyor. Gittiğiniz yerde ise çok daha az trafik harcayan sayfalar sizi bekliyor oluyor. Şayet internet paketi ve kota gibi sıkıntılarınız varsa bu Google’ın eklentisi sayesinde çok daha az veri tüketmiş oluyorunuz. Sınırsız internet bağlantısına sahip olsanız da bu eklenti yine sizin işinize yarıyor. Çünkü bu eklenti sayesinde böylelikle çok daha kısa süre içerisinde istediğiniz sayfalara ulaşıyorsunuz bu da dolayısıyla size daha yüksek bir hız katıyor.

Eklentiyi kullanmak istiyorsanız Google Chrome’un 41 sürümünü veya daha üst bir sürümünü kullanmanız gerekiyor. Chrome’a eklendikten sonra hemen adres çubuğunun sağında yer alan pencereden ise sürekli olarak eklentiyi bir tık ile aktif veya pasif konuma getirebilme gibi bir şansa sahip oluyorsunuz. Aynı simge sayesinde grafiksel olarak da bu eklentiyi kullandığınızda ne kadar veri tasarrufu elde ettiğinizi görebilme şansına sahip oluyorsunuz. Kısacası hem hızlı veri yüklenmesi hem de Google Chrome’un hızlanması için bu yöntem diğerlerine göre hem çok daha özgün hem de çok daha kullanışlı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.