Bilgisayarın Web Cam’i Nasıl Kapatılır ve Neden Kapatmalısınız?

Özellikle kullandığımız yeni sistem bilgisayarlarımızın artık neredeyse tamamının üzerinde bir webcam yani web kamerası bulunuyor. Kullandığımız zamanlar webcam arkadaşlarımızla ve tanıdıklarımızla görüntülü olarak irtibata geçmek için elbette harika bir seçenek. Diğer yandan ise Webcam hala birçok kullanıcı için büyük riskler içerebiliyor. Web kameraları ilk olarak bundan 10 sene kadar önce casusluk amacı ile kullanılmaya başlanmıştı. Bu konunun en büyük örneklerini ise hem ülkemiz içerisinde hem de ABD içerisinde görmek mümkündü. Öyle ki ABD’de kişisel bir bilgisayar kullanıcısının bilgisayarında çalıştırılan bir casus yazılım sonrasında 1 sene içerisinde haberi olmadan tam 52,000 fotoğrafı çekilmişti. Birinin sizin farkında bile olmadan 52,000 adet fotoğrafınızı çekmesi ve bunları kullanmak için elinde hiçbir engel bulunmuyor olması elbette korkunç bir his. Bu yaşananlar belki 10 sene önceydi fakat bugün de hala web kamerası casusluklarına sıklıkla rastlanabiliyor ve sonuçları bazen kişisel bilgisayar kullanıcıları için ağır olabiliyor.

Bu durumdan kurtulmak ve web kameranızın sizin için bir sorun oluşturmasından çok faydalarını kullanmak istiyorsanız ise web kameranızı pasif hale getirebilirsiniz. Web kameranızı pasif hale getirmeden önce, kameranızı güvenle kullanmanız için bir antivirüs programının daima bilgisayarınız içerisinde kurulu ve aktif koruma kalkanı ile çalışıyor konumda olduğundan emin olun. Kaliteli ve sürekli güncel veritabanına sahip bir antivirüs programı ile olası risklerin büyük bir bölümünü ortadan kaldırabilirsiniz. Yine de her ihtimale karşı Web kameramı kapatmak istiyorum diyorsanız aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

1- Kapatma Butonu veya gözü

Özellikle yeni nesil bilgisayarlarda artık web kamerasının sürekli aktif olmasını engellemek için basit bir aç butonu bulunuyor. Hatta bunlardan bazılarının aç kapa düğmesi yerine lensi engelleyen kapatma gözü mevcut. Bilgisayarınızda eğer bu özelliklerden herhangi biri bulunuyorsa kolaylıkla diğer işlemlerle uğraşmanıza gerek kalmadan web kameranızı pasif konuma getirebilirsiniz.

2-Fişini Çekin

Özellikle Desktop, yani masaüstü bilgisayar kullanıcıları harici bir kamera kullanmak durumunda kalıyor. Siz de bu kullanıcılardan biriyseniz kameranızın USB kablosunu bilgisayarınızdan sökmeniz demek sizin %100 olarak güven içerisinde olacağınız anlamına geliyor.

3-BIOS aracılığı ile iptal edin

Eğer bilgisayarınızın web kamerasını kesinlikle kullanmayı tercih etmeyenlerdenseniz ve biraz bilginiz varsa yeni ve eski birçok bilgisayarın web kamerasının BIOS içerisinden açık veya kapalı konuma getirilebilme ayarı olduğunu hatırlatalım. Bu ayar sayesinde işletim sistemi veya diğer tüm yöntemleri atlayarak kökten çözüm getirmiş olabilirsiniz.

4-Windows ile donanımı pasif hale getirin

Windows içerisinde yer alan “Aygıt Yöneticisi” yardımıyla kolaylıkla web kameranızı yazılımsal olarak pasif hale getirebilirsiniz Çoğu zaman bu işlem de en etkili kullanılan web kamerasını kapatma yöntemleri arasında yer almaktadır.

5-Kamerayı kapatmaya yardımcı aparatlar

Popüler e-ticaret sitelerinin tümü içerisinde artık kameranızı kapatmaya yardımcı olan yardımcı aparatlar bulunuyor. 1, 2 TL gibi fiyatlara satın alabileceğiniz bu ürünler aynı zamanda cihazınızın tasarım özellikleri ile de uyum sağlayarak web kameranızı kapatma konusunda size kesin ve kökten bir çözüm sunabiliyor.

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.