Android Web Geçmişi Nasıl Temizlenir?

Tıpkı bilgisayarlarda olduğu gibi aynı şekilde Android cihazlarımız da giriş yaptığımız Web sitelerini geçmiş olarak kayıt altına alan bir bellekleme sistemi mevcuttur. Bu özellik sayesinde birçok Web sitesine daha kolay ulaşıldığı bir gerçek fakat aynı zamanda bu özellik kişisel gizlilik açısından da birçok kişi için bir risk oluşturabiliyor. Özellikle cihazınızın geçmişinin başka biri tarafından görüntülendiğini düşünüyorsanız yada cihazını satacaksanız böyle durumlarda Android geçmişini temizlemek kişisel gizliliğinizi ve giriş yapmış olduğunuz web sayfalarını gizli tutmak için oldukça iyi bir yöntemdir.

Android kendi tarayıcısı içerisinden geçmişi temizlemek

İnternet tarayıcısını açın
Eğer Android 4.0 öncesi sürümlerinden herhangi birini kullanıyorsanız internet tarayıcısını menü üzerinde kolayca “internet” ismi ile bulabilirsiniz. Daha sonraki sürümlerde ise “Tarayıcı” gibi isimlerde olabilen internet tarayıcınıza menü üzerinden ulaşabilirsiniz.

Menüye ulaşın

Uygulamaya girdikten hemen sonra menü butonuna basın. Yada uygulamanın içerisinde sağ kısımda adres çubuğunun yanında yer alan simgeye tıklayın.

Ayarları seçin

Çıkan pencere içerisinden Ayarlara giriş yapın.

Gizliliğe Girin.
Ayarlar sekmesinde biraz aşağıya giderseniz karşınıza Gizlilik seçeneğinin çıkacağını göreceksiniz.

Buradaki seçeneklerin Arasında “Geçmişi Temizle” seçeneğini bulacaksınız. Bu seçeneğe tıkadığınızda android cihazınızın orijinal tarayıcısının tüm internet geçmişi silinmiş olacaktır. Ayrıca dilerseniz bu sayfa içerisinden “Tüm çerez verilerini temizle” seçeneği ile cihazınıza ait çerez verilerini de silebilirsiniz.

Google Chrome Android geçmişi temizlemek

Google Chrome’un da tıpkı orijinal tarayıcıda olduğu gibi internet geçmişini temizlemek isteyebilirsiniz. Bu durumda ilk iş Google Chrome internet tarayıcısını açın. Daha sonra sağ üst köşede yer almakta olan üç çizgili simgeye tıkayın. Bu simgeye tıkladığınızda açılıp kapanan bir pencere karşınıza gelecektir. Şimdi bu pencere içerisinden ayarlara tıklayın ve gizlilik sekmesine ulaşın. Gizlilik sekmesine giriş yaptığınızda yine orijinal tarayıcıya benzer şekilde “Göz atma geçmişini temizle” seçeneğini göreceksiniz. Bu seçenek yardımıyla kolaylıkla Google Chrome geçmişini temizleyebilirsiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.