2015-Lys Lisans Yerleştirme Sınavı’na Girecek Öğrencilere Tavsiyeler

LYS sınavları yaklaşırken sınavlara hazırlanan öğrencilerimizi bilgilendirmek ve bazı tavsiyelerde bulunmak istiyoruz.

YGS’nin ardından yüz binlerce öğrenci 13-14 ve 20-21 Haziran tarihlerinde gerçekleştirilecek LYS’ye girmeye hazırlanıyor. Süre kısaldıkça öğrencilerde heyecan ve kaygı artar. Ailelerin yaşadığı gerginlik de gençlerin endişelerini arttırarak, performanslarını olumsuz yönde etkiler. Stressiz, sakin ve soğukkanlı geçecek bir sınav maratonu için bu kısa zamanı nasıl değerlendireceğinizle ilgili önemli önerileri sizler için derledik.
Öncelikle velilere düşen en önemli görev, çocuğunuz sınavı kazanırsa geleceği garanti altına alınacak, kazanamazsa her şey bitecek, çevreye arkadaşlarına rezil olacak tarzı düşünce yapısından uzaklaşmanız gerekir. Öğrencinin sınavı bir tehdit olarak görmemesi, “ya hep ya hiç tarzı” bir düşünce şekline sahip olmaması en önemli husustur. Çoğu anne-baba kendi beklentilerini çocukları vasıtasıyla gerçekleştirmek ister. Anne-babanın beklentisi çocuğa uymayabilir. Bu sebeple çocuğunuz ilgi alanları, istekleri ve yetenekleri doğrultusunda hareket etmek en önemli hususlardan biridir. Çocuğunuza kendi beklenti ve isteklerinizi baskı yolu ile aşılamak, onu arkadaşlarıyla ya da varsa kardeşleri ile kıyaslamak yerine, onun kendi istekleri doğrultusunda ilerlemesine, yetenekleri konusunda onu teşvik ederek yetersiz yönlerini geliştirmesi konusunda yardımcı olun. Sınav zamanı yaklaştıkça öğrencide artan heyecan ve kaygı onun kendisini kötü hissetmesine, tedirginlik ve güvensizlik duygusu yaşamasına neden olur. “Acaba sınavı kazanacak mıyım?” “Kazanamazsam anne ve babama ne derim?” “Öğretmenlerim, arkadaşlarım, akrabalarım hakkımda ne düşünürler?” gibi kaygılar öğrencinin başarısını olumsuz yönde etkileyen faktörlerdir. Çocuğunuzun kaygısının nedenleri ve bu kaygıların kontrol altına alınması için aile olarak sizlerin yaklaşımı çok önemlidir. Çocuğunuza bu önemli hayat dönemecinde daha sabırlı ve anlayışlı davranın. Kendi kaygılarınızı sınav stresi yaşayan çocuğunuza yansıtmayın. Öğrencinin motivasyonunu olumsuz olarak etkileyecek “sana güveniyorum”, “senin kazanamaman gibi bir ihtimali düşünemiyorum” gibi ifadelerden uzak durun. Bu ifadeler öğrenciye çok daha fazla yük yükle ve taşıyamayacağı kadar ağır olan bu yükün altında ezilmeye başlar. Çocuğunuza yaklaşımınız yapıcı, anlayışlı ve motive edici tarzda olsun.

2015 ösym lys

Ve Sevgili Gençler;

Uzun ve zorlu maratonda sona yaklaşırken sizler elinizden geldiğince düzenli, planlı olarak sınavlara çalıştınız ve çalışmaya devam ediyorsunuz. Elbette karşılığını en iyi şekilde almanızı gönülden diliyoruz. Gireceğiniz sınav sizin için çok önemli ama bu sınavı yaşamınızdaki en önemli şey olarak görmeyin. Sizler için bu sınav tek ve son seçenek değil, lütfen bunu aklınızdan çıkarmayın.

Sınav öncesinde daha gergin ve heyecanlı olabilirsiniz. Sınavı bir amaç değil, araç olarak görün. Hedefleriniz ve yetenekleriniz doğrultusunda, sonuca değil sürece odaklanın. Eksiklerinizi gidermek için çaba gösterin ve sınava yakın zamanda bu dönemi daha sakin ve dinlenerek geçirmeye özen gösterin. Sınava rahat girmeye çalışın, siz ne kadar rahat olursanız algı ve anlama kapasiteniz de o kadar açık olur. Rahat olacağınızı hissediyorsanız son zamana kadar ders çalışabilirsiniz. Ama sizlere tavsiyemiz sınava 1-2 gün kala ders çalışmayı bırakmanız dinlenmenize ve daha stressiz sakin olmanız konusunda fayda sağlar. Bu maratonun sonunda kazanmakta kaybetmekte var diye düşünerek yol alın. Sizler yarış atı değilsiniz. Sınavda başarısız olsanız bile, bunu belli yeterliliklere ilişkin eksikliklerinizi görmek ve kendinizi geliştirmek için fırsat olarak görün.
Sınava kadar çalışma sürenizi düzenleyin. Zaman planlaması oldukça önemlidir. Konularınız bittikten sonra tekrarlar yapabilir, daha önceki yıllarda çıkmış soruları çözebilirsiniz. İster dershanede ister evde yaptığınız deneme sınavlarını ihmal etmeyin çünkü bu sınavlar teknik ve psikolojik anlamda gerçek bir sınavın provasıdır. Her gün test çözün, hem bilgilerinizi test eder, hem yanlışlarınızı görürsünüz. Çalışma sürenizi ayarlarken 40 dakikayı geçirmeyin, küçük aralar verin. Uzun süre çalışmanız dikkatinizin dağılmasına sebep olur. Önce Alan derslerinizi çalışın daha sonra alan dışı derslere yönelin. Bitirdiğiniz her konu sonrasında o konuyla ilgili deneme testini çözün. Bu sayede kendinizi de test etmiş olursunuz. Eğer yanlışlarınız çoksa aynı konuyu tekrar çalışmanızda fayda var. Uyku saatlerinize özen gösterin ve dengeli beslenin. Her gün belli saatte yatıp erken kalkın. Doğal beslenme yöntemlerini tercih edin, kuru üzüm veya A ve C vitaminleri bakımından zengin taze sebze ve meyveleri tercih edin. Boş vakitlerinizde ve dinlenme sürelerinizde spor yaparak, müzik dinleyerek, psikolojik olarak rahatlayıp üzerinizdeki stresi hafifletebilirsiniz.

İmkanınız varsa sınava gireceğiniz okulu ve salonu önceden görün. Okula gidiş rotanızı ve kullanacağınız araçları belirleyin. Sınava birkaç gün kala yeni konular çalışmak yerine tekrar yapmanız daha faydalıdır. Sınavdan önceki günü mutlaka dinlenmeye ayırın. Bedeninizi ve zihninizi yoracak aktivitelerden uzak durun. Sınavdan bir gece önce çok geç ya da çok erken uyumayın, sabah dinlenmiş ve zinde bir şekilde kalkın. Kahvaltıda hiç yemediğiniz, alışık olmadığınız yiyecekleri yemeyin. Normal şekilde kahvaltınızı edin. Sınava giriş belgelerinizi akşam hazırlayın. Sınava giderken rahat kıyafetler giyin ve en geç yarım saat kala sınav yerinde olun. Sınava mümkünse moral veren, destekleyen ve eşyalarınızı emanet edeceğiniz bir yakınınızla gidin. Sınav evrakının size ait olup olmadığını kontrol edin, kodlamaları acele etmeden yapın. Sor kitapçığı verildiğinde kontrol edin, eksik ya da hatalı sayfalar varsa sınav görevlisine iletin. Şıklardan önce soruları okuyun ve altı çizili kısımlara özellikle dikkat edin. Sınav esnasında yapamadığınız sorular üzerinde zaman harcamayın, geçin zaman kalırsa o soruya tekrar dönün. Uzun paragraf soruları gözünüzü korkutmasın. Uzun soru zor soru demek değildir ve cevabını genellikle içlerinde barındırırlar. En yapılabilir nitelikteki sorular uzun paragraf sorularıdır. Heyecan ve stres yapmayın, soruları iyi anladığınızdan emin olun ve sürenizi dikkatli kullanın. Çok hızlı okuyup hata yapmak veya her soru üzerinde çok fazla zaman harcamak puan kaybettirir, bu yüzden uygun bir denge kurun. Okuduğunuz soruyu anlayamıyorsanız, ya da kendinizi dalıp gitmiş dikkatiniz dağılmış halde buluyorsanız, dikkat toplamak için 1 dakika ara verin. İki seçenek arasında kaldıysanız, doğru olma ihtimali hangisi yüksekse yani aklınıza gelen ilk seçenek hangisi ise kararınızı ona göre verin. Boş veya emin olamadığınız sorularda paniğe kapılmayın. Sadece önünüzdeki soruya odaklanın. Hiçbir fikriniz olmadığı soruları boş bırakın.

Soru kitapçıkları ve cevap kağıtlarınızı iyice kontrol edip sınav görevlilerine teslim edin.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.