Kurban eti nasıl dağıtılır?

Kurban her varlıklı Müslüman kişinin yerine getirmesi gereken en önemli ibadetlerden birisidir. Malum bildiğiniz gibi kurban bayramına çok yakınca bir zaman kaldı. Bu süreç içerisinde de tekrardan bazı önemli bilgileri tazelemek kurbanımızı kestikten sonraki işlemlerimizde bize yardımcı olabilir. Öncelikle birçok fıkıh kitabı içerisinde de yer aldığı şekilde söyleyecek olursak bir kişi genelde kurbanın etini dağıtmadan önce üç parçaya ayırmalıdır. Ayrılan bu üç parçadan bir parçasını evine ayırmalı evinde ailesi ile birlikte tüketmelidir. Bir kısmını akrabası veya dostlarına ayırmalıdır. Eğer kişinin yakınındaki erkan da zenginse ve hatta kurban kesmişse yine de kurbanınızın etini paylaşmanın gerektiği birçok İslam alimleri tarafından da ileri sürülmüş ve genel olarak kabul edilmişir.

Yani, paylaşacağınız kişilerin maddi durumlarının yeteri kadar iyi olması veya kurban kesmiş olması sizin kurbanınızın etinden ikram etmeniz için bir engel teşkil etmez. Son parça ise fakir ve fukaraya veya hayır yapmak amacıyla belli kurumlara bağışlanabilmektedir. Fakat diğer önemli bir konuda ailenin genişliği ve maddi durumudur. Eğer ailenin bir yıl içerisinde yeteri kadar kırmızı et tüketemeyecek durumu varsa, böyle durumda dilerse kurbanın sahibi kişi üçüncü ve son payı dağıtmak yerine kendi ailesine de bırakabilme şansına sahiptir.

Fakat maddi yeterlilik durumu yerindeyse üçüncü payı dağıtmasının gerektiği gibi isterse ayrıca hanesi için bir kurban daha keserek kurbanın tamamını hanesine bırakabilmesi de mümkündür. Şimdiden iyi bir bayram geçirmeniz ve yaptıklarınızın karşılığını en yakın süre içerisinde görmeniz dileğiyle!

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.