FN tuşu nedir ne işe yarar?

Eğer daha önce sürekli olarak masaüstü bir bilgisayar kullandıysanız muhtemelen bir laptop kullanana kadar bir FN tuşu ile karşılaşmadınız demektir. Peki, bu FN tuşu nedir ve tam olarak ne işimize yarar. Klavye üzerinde yer tutan her tuş gibi bu tuşunda elbette fonksiyonları bulunur fakat diğer tuşlardan farklı olarak FN tuşu tek başına herhangi bir komutu verebilecek bir tuş değildir. Bu tuş ancak birleşmiş fonksiyonlar ile bilgisayarınız üzerinde saptanmış özellikleri çalıştırmaya yarar. Peki, bunlar ne gibi fonksiyonlar olabilir?

Klavyenizde bazı belirli tuşların üzerinde diğer tuşlardan daha farklı ayırt edici bir ton ile bazı işaretler belirtilmiştir. Bu belirtilen işaretler aslında sizin FN tuşunuzun çalışabileceği fonksiyonlara eşit düşmektedir. Örnek vermek gerekirse FN tuşu ile aydınlatma simgesi olan bir tuşa bastığınızda bilgisayarınızın ekran aydınlatmasını açıp kısa bilirsiniz. Tabii, bu fonksiyonlar her bilgisayara göre farklılık gösterebiliyor. Özellikle yeni nesil bilgisayarlarda artık ses açıp kapatma ve yükseltme alçaltma gibi bir çok windows üzerinden halledebileceğimiz ayarı dahi rahatlıkla bu FN tuşları sayesinde halledebiliyoruz.

FN tuşunun Türkçe karşılığı ise Fonksiyon veya Fonksiyon tuşu olarak bilgisayarınızın kılavuzunda belirtilmektedir. Eğer bilgisayarınızın hangi komutları FN ile tam olarak yerine getirebileceğini merak ediyorsanız ayrıca kullanım kılavuzunuzdan bakarak tüm fonksiyonlarını öğrenebilirsiniz.

Son bir ipucu daha vermek gerekirse eğer genellikle FN tuşunun rengine göre simgeler de klavye üzerinde aynı renkle yerleştirilirler. Böylece kullanıcılar FN fonksiyonlarını çok daha rahat bir şekilde ayırt edebilir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.