Açılış sayfası virüsü nasıl temizlenir?

Açılış sayfası virüsü son zamanlarda internetin en çok yükselen trendlerinin başında geliyor diyebiliriz. Artık yazılım üreticileri çok daha az yazılımı gerçekten satın alan kullanıcıya ulaştırabiliyor. Bu nedenle yazılımcılar artık bizlere kurulum esnasında bazı toolbar’lar yükletiyor. Bizler genellikle kurulum aşamasının çok hızlı bitmesini istediğimiz için sürekli ileri, ileri tuşuna bastığımızda da aslında ana sayfamızın değişmesini kabul etmiş oluyoruz. Peki, kabul ettik diye cayamaz mıyız? Elbette cayarız. Aşağıda ana sayfa virüsünden kurtulmanıza yardımcı adımlara göz atmanız ile bu açılış sayfası virüsü veya ana sayfa virüsü dediğimiz virüsten kurtulabilirsiniz.

1- Tarayıcınızdan deneyin

Öncelikle ilk olarak kullandığınız tarayıcının Ayarlar kısmından açılış sayfanızı değiştirmeyi deneyin, ardından diğer ana sayfa seçeneklerini de sayfanızdan kaldırın. Ana sayfanız değişecektir fakat önemli olan bilgisayarınızı yeniden başlattıktan sonra ne olacağıdır. Eğer bilgisayarınız yeniden başladığından sorun hala devam ediyorsa bir aşağıdaki adımdan devam etmeye çalışın.

2-Program ekle kaldır ile kaldırın

Eğer birinci adımda başarı elde edemediyseniz, Program ekle ve kaldır’ı bir gözden geçirin. Burada mutlaka toolbar veya açılış sayfanızı etkileyecek yabancı bir yazılım bulabilirsiniz. Eğer bulduğunuzda bu yazılımı kaldırmıyorsa ekstra olarak bu yazılımları kaldırmak için hazırlanan programlardan birini kullanarak bu yazılımı kaldırabilirsiniz. Kaldırdıktan sonra ana sayfanızı değiştirip tekrardan bilgisayarınızı başlatın ve ana sayfanızın değişip değişmediğini kontrol edin.

3-Bu adımdan sonra işimiz virüsler ile

Bu adıma gelene kadar söylediğimiz tüm yöntemleri kullanmış olmanıza rağmen başarı elde edemediyseniz bilgisayarınızın içerisinde bulunan zararlı bir yazılımdan dolayı bu sorun ile karşılaştığınızı bilmeniz gerekiyor. Bu zararlı yazılımı bilgisayarımızdan kaldırabilmemiz için de bize kaliteli ve son sürümü elinizde olabilecek bir Anti virüs yazılımı gerekiyor. İnternetten kaliteli bir antivirüs yazılımının ayrıca dilerseniz deneme sürümünü de indirebilirsiniz. Bu yazılım ile bilgisayarınızı komple detaylı bir aramaya sokup çıkan zararlı yazılımları silmeniz gerekiyor. Muhtemelen bu üçüncü adım sizin için final olcaktır, nitekim bu adımlar şuanda günümüzde bulabileceğimiz bu sorunun üç farklı çeşidi için de en net çözümler demektir. Eğer bunları uygulamış olmanıza rağmen hala bir değişiklik yoksa o zaman yukarıdaki adımları tekrar kontrol edin.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.