Tozlu bilgisayar ve fanları nasıl temizlenir?

Teknoloji artık altın çağını yaşıyor ve çoğu evde bundan yıllar öncesinde bir tane bile bilgisayar yokken artık evlerde kullanmadığınız ve kenara bırakılmış olan laptop’lar veya masaüstü bilgisayarlar var. Sonra  birgün tekrardan bu bilgisayarları çalıştırmak istediniz. Fakat bilgisayarınızın toz içerisinde olduğunu fark ettiniz. Eğer sadece bilgisayarınızın dış kısmında görünen tozları silerseniz bilgisayarınızın dışı pırıl pırıl olacak fakat aynı şeyi elbette içerisi için söyleyebilmek pek mümkün değil. Peki, böyle bir durumda bilgisayar nasıl temizlenir ve neler yapmalıyız? Öncelikle bilgisayarınızı çok daha rahat ve tamamen temizlemek için içini açmanız en tavsiye edilen yöntemdir. Eğer eski model bir bilgisayar kullanıyorsanız muhtemelen içini açmanız sadece dakikalarınızı alacaktır. Fakat özellikle yeni model üretilen bilgisayarların artık içinin açılması imkanı olmayabiliyor ve yalnızca servis tarafından açılabiliyor. Bunlar için daha başka bir yol izleyeceğiz.

Evet, bilgisayarınızın içini açmayı eğer başardıysanız şimdi yapmanız gereken şey içerisinin görünen büyük tozlarını diş fırçası veya kulak temizleme çubuğu ile toplamaktır. Eğer çok büyük toz taneleri yoksa hava üfleyen bir alet kullanarak içindeki tozları püskürtme yöntemi ile dışarı atabilirsiniz. Tabii, genellikle birçok bilgisayar kullanıcısının yaptığı gibi sakın bilgisayarınızı elektrikli süpürge ile temizlemeyin. Zira vakum bilgisayarın içerisindeki parçaların pek de sevebileceği bir şey değildir. Bilgisayarımızın özellikle içini açtığımızda fanlarını iyice temizlemeliyiz ki bilgisayarımız aşırı ısınma gibi sorunlarla karşı karşıya kalmasın. tüm bunları yaptık ve artık bilgisayarımız tertemiz ise çalıştırmaya başlayabiliriz.

Eğer bilgisayarınız yeni modellerden biriyse içinin açılmasının muhtemelen garanti kapsamından çıkabileceği sürekli olarak aklınızda bulunsun. Bunun yanı sıra nasıl bilgisayarınızın iç aksamına ulaşabileceğiniz konusunda hiçbir fikriniz yoksa modelinize ait kullanım kılavuzunu inceleyebilirsiniz. Eğer bilgisayarınızın içini açamıyorsanız görünen hava kanallarından hava sıkarak hiç yoktan fanların temizlenmesini sağlayabilirsiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.