SSD sürücünün HDD’ye göre avantajları nelerdir?

Teknolojiler birçok alandan gelişiyor, bunlardan birisi de elbette depolama üzerine tasarlanmış donanımlar. Bildiğiniz gibi bizler yıllarca bilgisayarlarımızın içerisinde sürekli olarak HDD kullandık. Fakat teknolojinin gelişmesi ile birlikte artık SSD’ler de piyasaya çıkmaya başladı. SSD’lerin fiyatı normal HDD’lere göre oldukça yüksek görününce de ister istemez bilgisayar kullanıcıları HDD ve SDD kartların kendilerine ne gibi avantaj sağlayabileceklerini merak eder hale geldiler. Öncelikle SSD’yi kafanızda HDD’den sonraki çıkan nesil olarak canlandırabilirsiniz.

SSD sürücüler standart HDD sürücülerimiz gibi bir tasarım yapısına sahip değillerdir hatta tam aksine diyebileceğimiz şekilde SSD sürücüler daha çok bir çip düzeni içerisinde bulunurlar. Bu da onları HDD disk sürücülerine göre çok daha uzun ömürlü bir hale getirir ve çok daha hızlı açılmalarına yardımcı olur. SSD diskler HDD disklere göre çok çok daha hızlı açılabilme kapasitesine sahiptirler ve çip yapısına sahip oldukları için genellikle içerisinde bozulabilecek olan parçaları bulunmamaktadır. Diğer yandan SSD’ler yeni teknoloji ürünüdür ve dolayısıyla çok daha az enerji tüketimi ihtiyacı duyarlar. Tabii asıl avantajları SSD’nin bilgisayarımıza bağlandığında kullanıcı olan bizlere sunmuş olduğu performanstır. SSD içerisinde yer alan dosyalarınıza çok daha hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz. Dosyalarınızı SSD’den çok daha hızlı bir şekilde çalıştırabilir ve çok daha hızlı bir şekilde taşıma işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Özellikle işletim sisteminizin açılması ve klasörler arası yapacağınız gezintiler sırasında SSD diskler çok daha büyük bir performansı sunarlar. Bu nedenle yeni üretilen birçok bilgisayarda da artık SSD depolama sürücüsü teknolojisi kullanılmaktadır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.