Sivrisinekleri kendimizden nasıl uzak tutabiliriz?

Büyük şehirde yaşıyor olmanız sivrisineklerle çok daha az karşı karşıya geleceğiniz anlamına gelse de hiçbir zaman karşı karşıya gelmeyeceğiniz anlamına gelmiyor. Nitekim içerisinde bulunduğumuz yaz ayları itibariyle birçok sivrisinek türü artık büyük şehirlerde dahi görülebiliyor. Peki, sivrisineklerden kendimizi korumamız için neler yapmalıyız ve bu konu hakkında hangi bilgilere sahip olmalıyız? Öncelikle sivrisineklerin karanlık saatlerde saldırıya geçtiğini aklınızdan çıkartmayın. Gece saatleri ve mümkün mertebe sabahın ilk saatleri sivrisineklerin en yoğun olacağı zamanlardır. Eğer bu zaman aralıkları içerisinde sivrisineklerin çok olduğu bir yerde bulunacaksak elimizden geldiğince uzun kollu giyecekler giyerek korunabiliriz.

Giyinme korunmamızın ilk aşamasını oluşturuyor. İkinci aşamada ise kimyasal bazlı krem ve spreyler yer alıyor. Bu spreyleri vücudunuzun açıkta kalan kısmına sürdüğünüzde belli bir süre boyunca sivrisinekler sizden uzak duracaktır. Fakat bu kesinlikle tüm gece boyunca olmayacaktır. Çünkü piyasada satılan ürünlerin bir çoğu tüm gece boyunca size koruma sağlamamaktadır. Bu nedenle alacağınız ürünü de önceden bilmeniz ürünün tam olarak amacı konusunda sizi bilgi sahibi yapabilir. Diğer bir tercih edilebilecek yöntemde mikrosonic kovuculardır. Bu kovucuları eskiden ülkemizde bulmak pek mümkün olmasa da artık bulabilmek mümkün.

Bu kovucu aletlerin yardımıyla da sivrisinekleri kendinizden uzak tutabilirsiniz. Eğer çiçekler ile aranız varsa bir ipucu daha verelim, sivrisinekler Fesleğen ve Reyhan çiçeklerinin kokusunu hiç sevmez ve bu kokuların olduğu ortamlardan olabildiğince uzak durmaya çalışırlar.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.