MAC ve PC arasındaki farklar nelerdir?

MAC ve PC ilk çıkış noktasından birbirinden çok farklı teknolojik ürünlerdi. Fakat yıllar ilerledikçe ve bilgisayar teknolojileri artık daha standart bir hale gelmeye başladıkça bilgisayarların yapıları da belli olmaya başladı. İlk olarak donanımsal açıdan bakacak olursak eğer bir PC ve bir MAC içerisinde neredeyse aynı donanım yapısına sahiptir. Fakat MAC bilgisayarlar daha çok orta seviyeli kullanıcılara hitap etmektedir ve genellikle içerisinde belli donanımlar kullanılır. Siz ekstradan bu donanımlara ekleme veya çıkartma yapamazsınız. bir PC’de ise bu istediğiniz ekleme ve çıkartmaları rahatlıkla yapabilirsiniz. Bu aşamada dikkat etmeniz gereken tek şey donanımların bir biri arasındaki uyum olacaktır. PC ve MAC’in donanımsal olarak birbirinden farkları temel hatları ile bunlardır. Tabii, bir de işletim sistemi olarak aralarında keskin bir farklılık bulunmaktadır ki MAC işletim sistemleri Apple tarafından tasarlanmış olan MAC OSX işletim sistemini kullanırlar.

Bir PC ise Windows veya Linux gibi işletim sistemlerini kullanabilir. Bu üç işletim sisteminin üçü de temel olarak birbirine yakın olsalar da kullanım olarak birbirlerinden ayırt eden keskin farklar vardır. Windows daha çok basit bir kullanım ve oyuncuların kullanımına yatkın bir işletim sistemiyken Mac OSX daha çok ofis kullanıcılarına hitap eden bir işletim sistemi rolünü üstlenmektedir. Linux ise tamamen geliştirici seviyesine ulaşabilmiş olan bilgisayar kullanıcılarının kullanabileceği diğer iki işletim sistemine göre çok daha karmaşık olabilen fakat bol fonksiyonlu bir işletim sistemidir.

MAC veya bir PC arasında seçim yapmak istiyorsanız öncelikle yukarıdakilerin tamamını anlamalı ve ardından da bir karar vermelisiniz. Eğer sadece iş amaçlı kullanacak ve bunun yanı sıra internet ve programlar ile uğraşacaksanız bir MAC sizin için çok daha uygun olacaktır. Fakat oyun da oynayacak ve başlangıç seviyesini henüz atlatamamış bir kullanıcıysanız Windows işletim sistemine sahip bir PC ihtiyaçlarınıza daha çok cevap verecektir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.