Cumhurbaşkanı seçimleri nasıl yapılır?

Gündemde en çok yer tutan konulardan birisi de kısa bir süre sonra 2007 yılından sonra gerçekleştirilecek yeni Cumhurbaşkanı seçimi olacak olan 2014 yılı seçimleridir. Yeni yasaya göre Cumhurbaşkanı seçimleri 5 yılda bir yapılacak ve her Cumhurbaşkanı sadece en fazla iki dönem boyunca görev yapabilecek. Peki, seçimlerimiz nasıl yapılacak ve her seçmenin yükümlülüklerinden birisi olan bu seçim boyunca neleri bilmemiz gerekecek? Öncelikle gizli olarak yapılacak olan oylamaya tüm 18 yaşını doldurmuş olan T.C vatandaşları girebilecek ve ülkemiz dışarısında yaşıyor olsalar dahi bu oylamada oy kullanabilme hakkına sahip olacaklar.

Yapılacak olan seçimde sandıklardan çıkan oyların sonuçlarında %51 oy çoğunluğunu elde edebilen aday Cumhurbaşkanı seçilecek. Tabii, her zaman %51 çoğunluk elde edilecek diye bir kaide yok. Eğer hiçbir Cumhurbaşkanı adayı oyların %51 çoğunluğunu elde edemezse o halde seçimleri takip eden diğer hafta pazar günü tekrardan ikinci bir seçim gerçekleştirilecek. Bu iki seçime ise bir önceki seçimde en yüksek oy oranına sahip olan iki Cumhurbaşkanı adayı katılacaktır. İkinci turda %51 çoğunluğu aranmayacaktır ve oyların çoğunluğunu alan kişi yeni Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı olarak görevine başlayacaktır.

Ayrıca Cumhurbaşkanı seçilme şartları ve gerekliliklerini de merak ediyorsanız bu linke tıklayarak diğer bir yazımıza ulaşabilirsiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.