Kırmızı et tüketimi kolon kanseri riskini arttırır mı?

İnsan doğasının bir parçası gereği et tüketmek durumundadır. Nitekim et insanı gerçekten diğer besinlere oranla daha çok besleyebilen ve daha çabuk iyileştirebilen bir yapıya sahiptir. Fakat et sadece tek çeşit değildir. Genellikle et tüketimini farklı çeşitler üzerine yerleştirmek ve buna göre de tüketimde bulunmak gerekir. Mesela bir hafta içerisinde kırmızı et menünüz varsa diğer hafta beyaz et ve diğer hafta balık türlerine kayarak beslenmeniz çok daha faydalıdır. Peki, herkesin merak ettiği bir soru kırmızı et yemek kolon kanseri riskini arttırır mı?

Sorunun cevabı evet, özellikle artık günümüzde etlerin neredeyse tamamı diyebiliriz ki doğal olarak yetiştirilmiyor ve doğal olarak da kasaplarımıza gelip saklanmıyor. Doğala yakın bir besin değeri olmamasının yanı sıra içerisinde artık sağlığımızı tehdit edebilecek bir çok element de bulunuyor. Bu elementler özellikle kanser riski için oldukça büyük bir risk unsuru barındırıyor. Eğer bir ay içerisinde ortalama olarak 3 kereden daha fazla kırmızı et tüketimi gerçekleştiriyorsanız bu sizde hafif kolon kanseri riski meydana getiriyor. Tabii, bu adeti arttırdıkça aynı oranda tehlike de katlanarak ve büyüyerek artıyor.

Tabii, bu bizim kırmızı ete tamamen düşman olmamız gerektiği anlamına gelmiyor. Tek yapmamız gereken şey elimizden geldiğince kırmızı et tüketimini sınırlandırmak ve eğer et seven bir yapımız varsa bu et tüketiminin yanında sebze tüketimini de arttırmak. Böylece hem daha sağlıklı beslenmiş olacaksınız hem de kolon kanserinin risklerinden uzaklaşmış olacaksınız.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.