Nikah hakkında bilinmesi gerekenler

Yeni bir hayatın başlangıcına eşiniz ile birlikte devam etmek için nikâh en önemli noktayı oluşturmaktadır. Nikâh evliliğin ilk başlangıcı olmaktadır. Evlenecek olan çiftlerin düğün hazırlıkları sırasında nikâh işlemlerini de yapmaları gerekmektedir. Nikâh işlemlerini yapmak için mutlaka devlet dairesine başvurması gerekmektedir. Devlet dairesi evlenecek olan çiftlerden istedikleri belgeler sonunca evlenmenizde herhangi bir sorun olup olmadığına bakarak nikâh işlemlerini onaylayan belgeleri vermektedir.

Nikâh işlemleri sırasında çiftlerin ikisin birlikte bir gün içerisinde işlemleri tamamlayabilmektedirler. Fazla bir zaman ve evrak istenmeyen nikâh işlemlerinde çiftlerin ikisinin birlikte olarak başvurması önemli olmaktadır. Yoksa nikâh işlemleri gecikebilmektedir.

nikah

Nikâh başvurunuzdan sonra devlet merciğinden gelecek olan nikâh belgesinden ve aldığınız nikâh gününde hayatınızın başlangıcı olacak güne hazırlanmanızı sağlayacaktır. Nikâh işlemleriniz zor olmamaktadır. Nikâh başvurusunu sabah başladığınızda akşam saatlerinde rahatlıkla bitirebilme imkânınız olmaktadır.

Nikâh işlerinizin hemen bitmesi için başvuruya evraklarınız tam ve çiftlerin birlikte olarak gitmeniz gerekmektedir. Nikâh hakkında bilinmesi gereken diğer bir husus ise, nikâhınızın başka bir şehirde olması halinde çiftlerin oturdukları yerdeki nüfus müdürlüklerine giderek nikâh belgelerini teslim etmeleri gerekmektedir. Daha sonrasında nikâhlarının hangi şehirde olmasını istediklerini belirtmeliler ve nüfus müdürlüğünden izin alarak nikâh aktinin gerçekleşmesini sağlayabilmektedirler.

Yeni evlenecek olan kişilerin nikâh işlemleri için, 7 adet vesikalık fotoğraf, nüfus kayıt örneği, ikametgâh belgesi, nüfus cüzdanı ve fotokopisi, sağlık raporu ile birlikte nikâh işlemlerini tamamlayabilmektedirler.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.