Tam Otomatik ve Yarı Otomatik Şanzımanların Farkları

Günümüzde gelişen teknolojiyle beraber bir çok mekanik ve elektro mekanik yapılar meydana gelmiştir.Bunların içinde günlük hayatımızı en çok etkileyen hiç kuşkusuz arabalardır lakin arabayı konforlu yapan sadece amortisörü değildir. 2000’li yıllardan sonra araçlarda motor teknolojisiyle birlikte otomatik şanzıman yapılarında büyük gelişmeler meydana gelmeye başlamıştır.

ilk olarak tam otomatik olarak tarif ettiğimiz tork konvertörlü yapılar kullanılmaya başlandı ve hala kullanılmakta ancak bu sistemlerin avantaj ve dezavantajları mevcut avantajlarını sayacak olursak

– Yeni nesil çift kavramalı şanzımanlara oranla daha ucuz.
– Güç aktarımını yağ ile (tork konvertörü) yaptığı için aşınan ve bakım gerektiren parça sayısı azdır.
– Yumuşak ve sarsıntısız vites geçişleri sağlar
– Bakımları yapıldıgı müddetçe arıza çıkartmaz. En temel bakımı da şanzıman yağıdır uzun km’lerde değişir.
-Eğim çok olmadığı sürece aracı geri kaydırmaz
-Gelişen teknolojiyle beraber bazı modellerde tiptronik olarak kullanılabilir
-Yüksek tork dayanımı

Dezavantajlarını sıralıcak olursak
-Yakıt tüketimi ve emisyon değeri fazlalaşır (1-2 litre)
-Aracın hızlanma süresini arttırır
-Arıza çıkarttığında tamir maliyeti yüksektir

Yarı otomatik şanzımanlara gelecek olursak bunlarda kendi içinde sınıflara ayrılmakta en temel olarak:
Tek kavramalı şanzıman türü yani aracın debriyaja sizin yerinize elektrohidrolik bir düzenek kullanarak basması olarak tanımlayabiliriz örnek olarak Easytronic, I-Shift, Dualogic, Speedgear ve multimode gibi farklı otomativ üreticileri tarafında isimlendirilir
En ucuz otomatik sistemlerdir bunun yanında performans kayıpları yaşanır yokuş kalkış desteği yoksa geri kaydırır. Sarsıntılı vites geçişleri vardır. Yakıt tüketimi manuel vitese göre çok farklı değildir.

Çift kavramalı şanzıman türüne gelecek olursak tek kavramalı şanzımandan çok daha üstündür çift debriyajlı bir otomatikleştirilmiş manüel şanzıman olarak düşünülebilir. Kavramaların biri tek, diğeriyse çift sayılı viteslerin geçişini sağlamak için kullanılır yani araç 1 vitesteyken diğer kavrama 2 vitesi hazır halde bekletir bunla beraber sarsıntısız hızlı geçişler ve yakıt tasarrufu sağlanır. Bu sayede araç tam otomatik ve manuel şanzımanlara oranla çok seri bir şekilde kullanılabilir.
Bunun yanında yapıları çok karmaşıktır. Ağırlıkları fazladır üretim maliyetleri yüksektir, tork dayanım değerleri düşüktür ve elektronik olarak kontrol edildiğinden bazı durumlarda vites değişim süresinin uzaması gibi problemler yaşamaktadır. Arıza çıkarttığı durumlarda tamir maliyeti çok fazladır.

CVT şanzıman türünden bahsedicek olursak aslında çok basit bir yapıya sahiptir. Konforlu ve ekonomik bir sistemdir. Genelde küçük araçlarda kullanılır bunun sebebi ise tork dayanımlarının sınırlı olmasıdır. CVT şanzıman 2 adet  kasnak ve 1 adet kayış, zincir veya türevi parçadan meydana gelir. Sistemde dişli olamdıgı için belirli bir vites oranı yoktur sonsuz dişli mantığı ile çalışır. Aracın uygun tork ve devir bandında gitmesini sağlar.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.