Elektrikli sandalyeyi kim icat etti?

Evet filmlerde gördüğümüz o zalimce olan aracın daha önce nasıl ve kim tarafından icat edildiğini araştırmış mıydınız? Eğer araştırmadıysanız işte biz sizin için araştırdık buyurun okuyun. Elektrikli sandalye, bir insanın elektrik akımı ile infaz edilmesini sağlayan bir cihazdır.

522_buyuk_zoom

İCADI

Diş doktoru Albert Southwick 1881 senesinde tesadüfen sarhoş bir adamın elektrik jeneratörüne tutunup, elektirik akımına yakalanması neticesinde ölmesine şahit olur. Doktor Southwick bu olayı arkadaşı Senatör David McMillan’a anlatır ve McMillan’da vali David B. Hill’e zalimce bir yöntem olan ”asmak” yerine bunu kullanmayı fikir olarak önerir. New York eyalet meclisi 1886 yılında ‚’’insani ve rahat’’ infaz edebilme yöntemi bulmak için bir heyet oluşturur. Elektrikli  ölüm yöntemi için araştırma komisyonunda Thomas Edison görevlendirilir.

Elektrikli sandalye, Edison’un çalışanı olan Harold P. Brown tarafından geliştirilmiştir. Edison, Brown’un yaptığı işi beğense de, elektrikli sandalyenin mucidi olarak yine de kendisi kabul edilir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.