Uyumadan Yaşamak Mümkün Müdür?

Uyku, hayatımızdaki temel öğelerden bir tanesidir ve günlük yaşantımızda gerek dinlenmek, gerekse de sağlığımızı korumak için uyumaya ihtiyaç duymaktayız. Ancak uzun yıllardan bu yana merak edilen bir konu olan uyku, günümüzde dahi gizemini koruyan bir olgudur. Bu alanda yapılmış pek çok araştırmada neden uykuya ihtiyaç duyduğumuzun kesin bir cevabı bulunamamıştır.

Deneysel verilere göre 1965 yılında 17 yaşındaki bir kişi yaklaşık olarak 11 gün uykusuz kalmayı başarmıştır. Bunun yanı sıra pek çok farklı deneyde uykusuzluğun çeşitli motivasyon bozukluklarına, konsantrasyon eksikliğine yol açtığı gibi sonuçlar gözlemlenmiştir. Ayrıca bir başka deneyde sıçanlar üzerinde uykusuzluk deneyi uygulanmış ve bu deney, 15 gün sonra hayvanların ölümü ile sonuçlanmıştır. Hayvanların neden öldüğünün kesin sonucu ise belirlenememiştir.

Bu gibi nedenler dolayısıyla uyku, bizim için hâlâ bir gizem olarak kabul edilmektedir. Günümüzde pek çok bilim adamı, uykusuz olarak yaşamanın mümkün olup olmadığını araştırmaya devam etmektedir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.