Bilgisayarlar Düşünebilir Mi?

Bilmem biliyor musunuz ama ilk bilgisayarlar bir oda büyüklüğündeydi ve çok basit fonksiyonlu işlemleri gerçekleştirebiliyordu. Yaklaşık 60 yılda bu bilgisayarlar kolumuza takılabilecek bir saat haline geldi herkes bir bilgisayar sahibi oldu. Sizin anlayacağınız bilgisayarlar çok çok gelişti.

bilgisayarlar-dusunebilir-mi

Hal böyle olunca da ortaya yeni bir düşünce atıldı. Bu düşünce başlıktan da anlayabileceğiniz gibi “Bilgisayarlar Düşünebilir Mi?”. Bu soruyu ancak insanlar üzerinden cevaplayabiliriz. Bir şeyleri düşünmemizi ve hissetmemizi sağlayan beyindir. Beynimizin bir bilgisayar olduğunu ve aklımızın da bu bilgisayara uygun bir program olduğunu düşünürsek kısmende olsa bilgisayarlar düşünebilir yargısına varabiliriz. Doğru bilgisayarı oluşturur doğru programları eklersek bilgisayarlarda bizler gibi düşünebilir. İyi yada kötüyü ayırt edebilir. Güzel veya çirkini belirleyebilir. Ancak galiba günümüzde o doğru program yok.

Şuan için uzaktan bakınca hayal gibi gözükse de neden olmasın. Bu sorunun cevabı ancak bir gün bir bilgisayar kendinden de üstün bir bilgisayar yarattığında açıklanacak.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.