Kehribar Nedir?

Araştırma yapan bilim adamlarının, araştırma yapmak için yardım aldıkları en önemli madde fosildir. Fosillerin geçmişi öyle az uz bir zaman değil milyonlarca yıl öncesine ait maddelerdir. Fosiller bazen kömür, bazen petrol gibi maddelerle görünmektedir. Bu durumdan farklı olarak ta görünebilir, buna en iyi örneklerden biri olan kehribar taşıdır.

kehribar tesbih

Kehribar bir taş olarak bilinir ama zamanla sertleşen bir sıvıdır. Ağaçların korunma mekanizması olan reçinelerin fosilleşmiş olmasıdır. Kehribar sıvı halindeyken canlıların yapışıp kalması ve ölmesi üzerine kehribarın içerisinde kalır ve fosilleşirler. Günümüzde kehribar bir çok yerde kullanılmakta bunlar bayanlar için aksesuar kolye, bileklik, küpe vb. takılardır. Erkekler içinde en yaygın görünen tesbihtir.

kehribar kolye

Kehribar halk arasında şifalı taş olarakta bilinir. Kehribarın bileşiğinde oksijen, hidrojen, karbon ve süksinik asit bulunmaktadır. Kehribarın en dikkat çeken özelliği ise aşırı saydam olması, bunun sayesinde içerisindeki fosiller çok net olarak görünür ve araştırılır.

kehribar

Kehribar ultra yumuşak ve hafif olması nedeniyle insanlar tarafından tercih edilir. Oluşum itibari ile iki renkte görünür biri sarı ama tam renginde değildir, kırmızımsı renkte kendini gösterir. Diğer rengi ise daha çok sevilen renktir buda donuk sarı olan kehribardır. Eskitilmiş kehribar olarak bilinir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.