Anlaşmalı Boşanma Davası Açma

Eşler arasında belli başlı sıkıntılardan dolayı boşanma kararı alınabilir. Bu boşanmada nafaka, tazminat ve velayet gibi bir çok konuda fikir birliği sağlandığı durumlarda oluşan boşanmalara ANLAŞMALI BOŞANMA denir.

boşanma

Elbette boşanmak istenilmez fakat böyle bir karara da saygı duyulması gerektiği gibi eşler arasında her konuda fikir birliğine varılır yani anlaşılır bu gibi durumlarda boşanma daha kolay olacaktır. Anlaşmalı boşanmada herhangi bir gerekçeye gerek kalmaz hakim bey başka sıkıntı yoksa bir celsede boşar. Fakat anlaşmalı boşanmanın olması için 1 yıl evli kalmış olmaları şartı vardır.

Anlaşmalı boşanma davasında eşlerden birisinin ikamet etmiş olduğu yerin mahkemesi yada eşlerin son 6 ay içerisinde ikamet etmiş olduklları yerin mahkemesinde açılabilir. Boşanmayla ilgili görevli olan mahkeme aile mahkemesidir. Fakat aile mahkemesi olmayan yerlerde asliye hukuk mahkemesi boşanma davalarına bakar. Anlaşmalı boşanma davasında her ikiş tarafında hazır olması ve boşanmak istediklerini hakime bildirmeleri gerekiyor. Eşler arasında boşanmanın maddi sonuçları ve detayları protokolle belirlenir. Yapılan protokol mahkemeye verilir ve duruşmanın ardından boşanma olur. Hakim kamu yararına gördüğü durumlarda protokolde yer alan şartları değiştirme ve müdahale etme hakkına sahiptir. Hakim eğer değiştirme yaparsa bunu eşler onaylar ve boşanma bu şekilde gerçekleşir.

Tabiki boşanmada iki taraftan birinin karşı çıkması taktirde hakim belli bir zaman verir boşanma kolay olmaz. Böyle bir durumda hakim kişiye şans tanır, iyi düşünmeniz için zaman verir. Bu sayede bir çok boşanma kararından vazgeçen çiftler vardır. İyi düşünmek gerekir daha sonra pişman olmamak için…

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.