4G Teknolojisi Nedir? Faydaları Nelerdir?

2G ve 3G‘nin ardından şimdide 4G teknolojisi çıktı bile, çıkması ile bir çok yeniliği ve rahatlığıda beraberinde getirecek. Kablolu, kablosuz internet derken şimdide 4G teknolojisi çıktı. Teknoloji devlerinin mükemmel dedikleri 4G bakalım neymiş.

4G Nedir ve Bu Teknoloji ile Neler Yapılabilir

4G‘nin Türkiye’ye gelmesi çok uzun sürer demeyin. 3G’nin gelmesi doğru uzun sürdü fakat 3G ile altyapıda geldi yani 4G için şimdiki altyapı terli daha çabuk ve zahmetsiz olarak 4G’yi kullanabileceğiz. Kablosuz alanda yüksek çözünürlük sunan dev bir teknoloji, mobilden yüksek çözünürlüklü video yada tv kanalı izlemek mümkün olacak.

Bildiğimiz üzere video yada tv kanalı izlemeye kalksak bir de bunu mobilden yaparsak ölme eşeğim ölme video açılacakta biz izleyeceğiz. İşte 4G burada devreye giriyor ve videonun zevkini çıkarmak kalıyor.

En büyük yeniliklerden biri ise MIMO adı verilen çoklu giriş-çıkış sistemi olacak. Bu sistem hem bant genişliğini(bandwidth) hem de sinyal gücünü arttıracak. Bant genişliğinin 15mbps’ye ulaşması hedefleniyor. Bu yeni teknoloji sayesinde cihazlar şebeke ile daha sık iletişim halinde olacak bu sayede verilen bir çok hizmetin kalitesi kat kat artacak.

Ne kadarda Dünya’nın en pahalı internetini kullansak 4G ile daha zevkli bir kullanım gerçek. Beklentimiz o ki 4G’nin gelmesi ile internet fiyatlarınında düşmesi…

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.