Origami Nedir? Nasıl Yapılır?

Origami Nedir?

Origami kağıt katlama sanatı diye bilinen yapıştırıcı ve makas kullanılmadan kağıda verilen şekildir. Japonca kelime kökeni olan origami (oru) katlama anlamına gelir. (kami) ise kağıt anlamına gelir. Kağıdı katlayarak neler yapılabileciğini en iyi şekilde anlatan sanatkarlar genelde Japon’lar dan çıkmaktadır.

Tarihçesi Nedir?

Bize origaminin geldiği tarih tam elli değildir. Kağıdı icat eden Çin’liler tarafından origami keşfedildiği söylenmektedir. İsmini Japon’cadan alan origami Japon Budist rahipler tarafından getirildiği söylenmektedir. Bu sanat genellikle zenginler tarafında düğünlerde hediye paketlemede kullanıldığı ve zengin göstermesi amacı ile yapıldığı da gelen bilgiler arasında, daha sonra kağıt fiyatının uygun hale gelmesi ile herkes tarafından uygulanmaya başlanmıştır. 1900’lü yıllarda ise okullarda da öğretilmeye başlanmıştır. Origami sayesinde çocukların matematiksel zekalarında gelişim göstermiştir.

2. Dünya savaşından sonra sadece çocukların değil her milletten her yaşta insanların dikkatini çekmiş ve herkes tarafından ilgilenilmeye başlanmıştır. Günümüzde origami sergileri, kursları ve atölyeleri sayesindde origamiye ulaşım daha kolaylaşmış ve yaygınlaşmıştır.

Origami Türleri
Origami sanatının bir kaç çeşidi vardır. Tarza göre kulanılmak istenilen tür kullanılabilir. Türler arasındaki farklar ve hangi türden ne yapılacağı ile ilgili bilgiler.

Klasik Origami
Genelde tek parça bir kağıttan yapılan klasik origami diye adlandırılır. Klasik origamide çeşitli hayvan figürleri at, kuş, fil vb. yapılabildiği gibi tercihe göre eşyada yapılabiliyor.

origami1

Modüler Origami
Bir kaç parça kağıttan yada daha fazla kağıdın birleştirilmesi ile oluşturulur. Modüler origami, klasik origamiye göre somut hayvan veya cisimler dışında 3 boyutlu geometrik nesneler yapılır. yapılan aynı parçanın yeri değiştirilerek birden fazla şekil verilebilir. Modüler origamide parça sınırı olmadığı için istenilen miktarda parça kullanılabilir.

origami modüler

Islak Origami
Gerçeğe daha yakın olması için ve doğal motif elde etmek için ıslak katlama kullanılır. Kağıda şekil vermek ıslağa göre kuruyken daha zor olduğu için ıslatıldığı zaman şekil verme kolaylaşır ve bu sayede gerçekçiliği daha fazla olur. (14 mart 1911-14 mart 2005) tarihinde ıslak katlama sanatını bulan kişi Akira Yoshizawa origami gelişinde ciddi ilerlemeye imza atmıştır.

ıslak origami

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.