Mutluluk Veren Yiyecekler

İnsan sıkıldığı zaman yada mutsuz olduğu zaman kendini yemeğe veriyorsa bu yazımızda tam onlara göre! bilindiği üzere mutluluk hormonu salgılayan yiyecek olarak ilk akla gelen çikolata ve dondurmadır. Bunun dışında daha bir çok mutluluk veren yiyecek vardır. Sadece mutluluk değil daha bir çok faydasıda mevcuttur.

mutluluk veren yiyecekler

Yoğurt

Milli yiyeceğimiz olan yoğur bilindiği üzere her ülkede adı yoğurt olarak geçer. Her sabah kahvaltıda ya da kahvaltı sonrası yenen yoğurt, sindirim kolaylaştırır. Bağırsaklarda bulunan tehlikeli ve zararlı mikropların çoğalmalarına ve hatta yaşamalarına engel olur. Tifo ve ishalde tedavi amaçlı kullanılır. Tüberkülozlu hastalarda antibiyotik etkisi gösterir.

Güzellik uzmanlarının en başta önerdiği gıdalardan biri olan yoğurt güzelliğinizin sırrı olabilir. Yüze ve boyuna yoğurt sürmek cildi canlandırır. Rahat bir uyku için idealdir. Hazır yoğurtların yapımında kullanılan bakteriler, bağırsak ve dölyolu hastalıklarına, idrar yolları kanserine karşı koruma sağlıyor.

İsveç Pazısı

Pazı, magnezyumca çok zengin bir sebzedir ve magnezyum, vücudumuzda gerekli olan enerji ihtiyacını karşılar.

Yaprak Dolma

İştah açar, vücuda kuvvet verir, hazmı kolaylaştırır, İdrar söktürür, kabızlığı giderir ve idrar yollarında yanma şikâyetlerini azaltır.

Bezelye

Şeker hastalığına iyi gelir, Taze ve donmuş olarak kullanılabilen bezelye B1, C vitaminleri, protein, lif ve folik asit içerir. Sinir sisteminde sorunları olanlara tavsiye ediliyor.

Ispanak

Kalp, kanser, katarakt ve yaşlanmaya bağlı olarak oluşan görme bozuklarını engelliyor.

Böğürtlen

E ve C vitamini bakımından oldukça zengin olan böğürtlen insanların akıl sağlığını koruyor, hafıza kaybını önlüyor.

Soya

Soya, içerisinde östrojen hormonuna benzer işlev gören ve bu hormonun etkilerini sulandıran bir madde içerir ve bu da kadın bünye için son derece yararlıdır. Çünkü, östrojen hormonunun aşırı üretimi, göğüs, rahim ve lenf kanserine yakalanma riskini çok arttırır. Uzun ve mutlu yaşamın en önemli sırrı diye bilinir.

Brokoli

Bilindiği üzere kansere savaş açan ömür uzatan mucizevi bir sebze olan brokoli son yılların şampiyonu olarakta bilinir.. Çok miktarda kalsiyum içerdiği için kemik erimesine birebir. Mineral ve demir eksikliğini gideren brokoli, vitamin deposudur. Brokoli tutkunlarında ender olarak bağırsak ve akciğer kanseri görülür. Kalp ve dolaşım hastalıklarına da pek fazla rastlanmaz. Kadınlarda göğüs kanserini önler.

YULAF

Özelliklede Çocukların hazım güçlüklerini giderir. Bedendeki aşırıyorgunluğu ve ruhi yorgunlukları giderir. Kandaki şeker miktarını azaltır. Şeker hastalarının sofralarının sofralarından eksik etmeyeceği bir gıda

Portakal

Yüksek miktarda C vitamini içeren portakal, enfeksiyonlara karşı mükemmel bir koruma sağlıyor. Ayrıca kabuğunun altında kanser ve kalp krizi riskini azaltan maddeler bulunuyor. Stres ve ateşli hastalıklara da iyi geliyor. Kabuğun altındaki beyaz pamuk gibi olan kısmından bahsediliyor.

Bal Kabağı

Bal kabağı tatlı olarak bir çok kişinin sevdiği fakat sıklıkla yemediği sevilen bir tatlıdır. Çinko bakımından zengin olan balkabağı dahili ve harici yaraların iyileşme süresini hızlandırıyor, tırnaklar üzerindeki beyaz noktaları yok ediyor. Prostatı hastalığını engelliyor. Zihinsel rahatsızlıkların tedavisine yardımcı oluyor.

Somon Balığı

Bilindiği üzere ciddi B12 vitamini içeren bir balıktır. Kalp hastalıklarını, depresyonu önlüyor. Sakinleştirici özelliğinden dolayı haftada bir kez yenmesi öneriliyor.

Çay

Kanser ve kolestrolü önlüyor. Yüksek miktarda kafein içerdiği için uyku bozukluğu olanlara fazla önerilmez.

Domates

Genç ve güzel görünmenin Domates sırrı. Kanserden koruyucu ve yaşlanmayı zihinsel ve bedensel olarak yavaşlatıcı bir sebze. C ve E vitaminleri içerir. Domates zengin bir potasyum kaynağıdır ve çok az miktarda tuz bulunur. Yüksek kan basıncını düşürmeye yardımcı olur ve vücudun su tutmasını engeller.

Hindi Eti

Kolestrol ve hipertansiyonla savaşır. Sık sık yenmesi gereken bir gıdadır ve tavuk yerine tercih edilebilecek bir yiyecektir.

Ceviz

İştah açıcı, enerji verir, kan şekerini düşürür, kanı temizler, kemik erimesine karşı etkili olur. Fazla yenildiği zaman alerji reaksiyonu gösterebilir o yüzden yeterli miktarda tüketilmesi daha sağlıklıdır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.