Mevlana (Betimlemeye Örnek)

Dışarıdan bakıldığında bahçesi ve ortasında yeşil kubbesi gözüküyor.

mevlana

Bahçe kapısından girmeden önce güvenlikli geçiş kapısındaki kuyrukta bekliyorsun. Kuyrukta her renkten insan var. Kapıdan bahçeye girdikten sonra etrafta yeşillikler ve hediyelik eşya satan yerleri görüyorsun. Çevrene baktığında turistlerle fotoğraf çekinen Türk vatandaşlarını farkediyorsun.

Çoğu kişinin elinde fotoğraf makinesi ve büyük bir gülümsemeyle bir daha belki hiç göremeyeceği turistlerle aynı karede yer alıyorlar. Mevlana müzesinin kapısının önüne geldiğinde önce mavi galoşları giyiyor sonra içeri giriyorsun. Değişik ,huzur verici bir koku geliyor burnuna. Kabristanları gördüğünde dua ediyorsun sonrasında çok eskiden kalmış altlarından yeşil ışıklandırmalı cam kutulardaki eserlerin fotoğraflarını çekiyorsun.

Duvarlarda ve cam kutuların yanındaki ilgi panolarında eserler hakkında bilgi almak mümkün. Tekrar dışarı çıkığında galoşları ayağından çıkarıp ‘kirli galoşlar’yazan kutunun içine atıyorsun. Bahçenin ortasında bir de havuz var. Kimisi dilek tutup para atıyor.

Bahçeden çıktıktan sonra tekrar geri dönüp baktığında yine değişik duygular kaplıyor içini ve tekrar kendi hayatına devam ediyorsun…

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.