Playstation 4 Sorunları ve Çözümleri

Yıllardır en sevilen oyun konsollarından olan Playstation yeni çıkardığı 4’ün kullanıcılar tarafından bazı sorunlarla karşılaştıklarını duyduk. Bizde bu sorunlar hakkında bazı bilgileri sizinle paylaştık. Bu sorunların çözümü öyle sandığınız kadar zor değil bir kaç küçük müdahale ile oyununuza kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

ps4 sorunlar

Yalnız dikkat edilmesi gereken husus bizler böyle bir sorunla karşılaşmadık ve denemedik. Yani burada gösterilen metotlar garantili değildir. Bu işlemleri gerçekleştirirseniz sorumluluk tamamen sizlere aittir.

En sağlıklı yöntem ise Resmi Sony Yetkili servislerinden yardım almanız olacaktır. Neyse konumuza dönelim Olası sorunlar ve olası çözümler aşağıdadır. Sizin hangi konuda sorununuz varsa yapılması gerekenleri dikkatli ve sırası ile yapın ki işlem başarılı olsun.

1) PlayStation 4′’ün mavi işlem ışığının sürekli yanıp sönmesi.
Olası Nedenler :Donanım, yazılım problemleri.

Olası Çözümler 

 • Televizyonunuzun yazılımını güncelleyin. Bu aynı zamanda televizyonunuzun HDMI seçeneklerini de sıfırlayacaktır.
 • Güç kaynağını kontrol edin. Cihazınızı kapatın ve güç kablolarını kontrol edin.
 • HDMI girişlerini kontrol edin. HDMI kablosunda bir hasar olup olmadığını, giriş yerlerini kontrol edin. Başka bir HDMI kablosu deneyerek çözüm arayabilirsiniz.
 • Donanımınızı kontrol edin. Cihazınızı kapatın. Bütün bağlı kabloları çıkartın. HDD kapağını kaydırarak dikkatlice açın, HDD yuvasının sıkıca oturduğundan emin olun.

2) PlayStation 4’ün kırmızı gösterge ışığının sürekli yanıp sönmesi.
Olası Nedenler : Donanım Arızası.

Olası Çözümler 

 • Cihazınızı soğuması için bir süre soğumaya bırakın. Tekrar çalıştırmadan önce en az yarım saat bekleyin, tamamen soğumadan tekrar çalıştırmayın.
 • Cihazın alması gereken havayı ona sağlayın. Etrafındaki hava akımını kapatacak şekilde tutmayın. Isınmasını önleyin.

3) PlayStation 4 sesinde/görüntüsünde arıza var.
Olası Nedenler : HDMI kablosunun zarar görmesi.

Olası Çözümler

 • HDMI kablosunu kontrol edin. Herhangi bir yerinde hasar olup olmadığına bakın. Kabloyu çıkartıp, yeniden yerine takın.
 • Yeni bir HDMI kablosu alın.

4) PlayStation 4’ün sürekli ağ bağlantısının kopması veya bağlanmaması.
Olası Nedenler : PlayStation 4 sunucularının aşırı yüklenmesi

Olası Çözümler

 • Bir süre bekleyin. Problem kendiliğinden çözülecektir. Cihazınızın fişini çekip onu yeniden başlatmayın. Böyle bir hareket cihazınıza zarar verebilir.

5) PlayStation 4 sık sık kitlenmesi/donması.
Olası Nedenler : Aşırı ısınma / Ağ sorunları / Cihaz yazılım sorunu

Olası Çözümler 

 • Yeni bir konsol standı oluşturun. PS4’ünüzü dikey yerleştirmeyi deneyin. Fakat bu bazı cihaz girişlerinin engellenmesine sebep olabilir.

6)PS4 oyun diskini otomatik çıkartıyor / çıkartmıyor.
Olası Nedenler : Arızalı optik sürücü

Olası Çözümler 

 • Yeni bir konsol standı oluşturun. PS4’ünüzü dikey yerleştirmeyi deneyin. Fakat bu bazı cihaz girişlerinin engellenmesine sebep olabilir.
 • Elle diski çıkartmayı deneyebilirsiniz. Ancak bunu bütün yöntemler başarısız olursa uygulayın. Sony’nin resmi sitesindeki destek kısmından adım adım yardım alabilirsiniz.

Sony, PlayStation 4’deki yazılım sorunlarını hızla yaptığı güncellemeler ile düzeltmektedir. PlayStation 4’ün yeni jenerasyon oyun konsolları arasında açık ara fark ile birinci olduğunu söylemek hiç de yanlış olmaz. Üstün bir konsol deneyimi için cihazınıza gereken özeni gösteriniz.

NOT: Bu sorunlarla karşılaştığınızda buradaki çözümleri denemek tamamen sizin sorumluluğunuzdadır. Tabii ki en sağlıklı çözümleri resmi Sony yetkili servisi sağlamaktadır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.