Duvar Nasıl Boyanır? Nelere Dikkat Edilir?

Ziyaretçilerimizin duvar nasıl boyanır ve nelere dikkat edilir bu konuda bildiklerimizi sizlere aktaracağız. Eliniz bu tarz işlere yatkınsa merak etmeyin bu işi başarıyla sonuçlandırırsınız.

boya nasıl yapılır

Önce duvarın eski rengine yakın bir renk tercih etmeniz biraz daha işleri kolaylaştıracaktır. Beyaz rengin üzerine koyu bir renk kolaylıkla duvara uygulanır. Fakat koyu bir rengin üzerine açık bir renk daha zor olacaktır. Çünkü işlemi bir kaç kez tekrarlamak gerekebilir aksi taktirde istenilen sonuca ulaşamazsınız çünkü açık renk boya alttaki koyu rengi bir defada kapatmaz.

Eski renkte boya kabarmaları mevcutsa zımparalama ile kaybolur cinstense zımpara çekmeniz gerekecektir. Yorucu ve sıkıcı bir gün sizi bekliyor demektir.

Gerekli malzemeler boya, rulo fırça, düz fırça, su, kova, boya karıştırmak için çubuk tedarik edin. Boyayı istenilen kıvamda su ile karıştırın. Bu değerleri veremiyoruz çünkü marka marka boyaların içerisine konulan su miktarı değişiyor. Boyayı aldığınız kişiye sormanız daha sağlıklı olacaktır.

İlk etapta yerleri gazete veya poşet ile kaplamanız olası boya dökülmesi ve damlamalarına karşı temizliği kolaylaştıracaktır. Boya kardıktan sonra düz fırça ile rulo fırçanın yetişemediği ve dışarıya taşacak bölgeleri boyayın. Dikkat edilmesi gereken nokta pencere ve kapılara duvar boyama sırasında boyayı bu bölgelere bulaştırmak aksi taktirde birde bu boya bulaşıklarını silme işiyle uğraşmayın. Olduda bulaştı diyelim boya kurumadan hafif ıslak bir bezle silin çıkacaktır. Daha sonra rulo fırçayı alıp aşağı yukarı ve yukarı aşağı hareketlerle duvara uygulayın. Fırçaya fazla baskı uygulamayın yoksa boya rulodan sızar ve yere dökülür. Tavan hariç bütün duvarlar boyandıktan sonra kurumaya bırakılır. Kuruduktan sonra boya eski rengi yada pis bölgeleri kapatıp kapatılmadığı kontrol edilir şayet eski renk görünmüyorsa ikinci kez boyamaya gerek yoktur. Kapatmamış ise tekrar boyanmalıdır. Kapatmış olsada ikinci kez boyanması daha iyi sonuçlar verir sizin boya miktarınıza ve bütçenize bakar birazda.

Genelde tavan rengi duvarlardan farklı renkte olur. Aynı renk olsa ne olur diye sorarsanız zevk meselesi ama tavan renginin beyaz ve daha açık renkler olması daha ferah ve aydınlık bir ortam oluşmasını sağlar tercih sizin. Aynı şekilde tavanda dışa taşırılmadan boyanır. Bu işi kolaylaştırmak için iki rengi birbirinden ayıran kısma kağıt bant çekerseniz işiniz daha kolaylaşacaktır. En son yere akan boyalar temizlenir. Gülü Güle Kulanın…

Merak ettiğiniz sorularınızı yorum kısmından bizlere iletirseniz en kısa zamanda sorularınızın yanıtını alacaksınız.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.