Dejavu Nedir? Nasıl olur?

Bazılarımızın başına gelen garip ve değişik bir histir. Daha önce o anı yaşamışlık hissi veren bir durumda denilebilir.

Dejavu

Uzman nörologlar bunu araştırmak için kolları sıvamışlar ve İnsanların yaşamadıkları, hayali olayları nasıl yaşamış gibi hissettiklerini bulmak için bir takım araştırma yapmışlardır. Bazı gönüllülerin MR’larını çekerek işe başlamışlardır. MR sırasında, araştırmaya katılanların, çok emin olarak hatırladıkları konularda beynin yan altında bulunan, bir olayın çok belirgin ve somut bir çok ayrıntısını hafızalayan lobdaki beyin faaliyetinde artış olduğu belirlendi. Katılımcıların emin olduklarını söyledikleri, ancak hayali olduğu belirlenen olayları düşündükleri sırada, beynin üst bölgesinde bulunan ve ayrıntısız biçimde olayların yalnızca ana fikrini belleğe alan bölgenin daha etkin olduğu gözlendi. Öncelikle bu bölümdeki anılarını düşünen kişilerin yalnızca bazı olayların genel hatlarını hatırlayabildikleri ve bu konuda yanılabilecekleri ortaya çıktı.

İslami bilimcilere göre ise bunun ruhun önceden yaratıldığı için olduğunu söylemektedirler. Uzman nörologlarla islami bilimcilerin söyledikleri tamamen birbirinden farklı olmakla beraber bunun özel bir olduğu da söylenmektedir.

Duke Üniversitesi’nden Nörolog Dr. Roberto Cabeza, insan hafızasının bilgisayarın belleğine benzemediğini belirterek, insanların sık sık, yaşanmamış olsa bile bazı olayları geçmişte yaşadıkları hissine kapılabileceklerini söyledi. Cabeza, bu araştırmanın Alzheimer hastalığının erken tanısında yararlı olabileceğini bildirdi. Daha önceki araştırmalar, yaşlanıldığında beynin genellikle kesin olayları hatırlama özelliğini genel izlenimleri hatırlamaktan daha hızlı yitirdiğini göstermişti.

Böyle bir durumla karşılaşıldığı zaman kimileri korkarlar ama korkmalarını gerektiren bir durum yoktur. Uzmanlar ve diğer bilimcilerin araştırmalarını dikkate almayın diyemeyiz fakat sizin o anki ruh halinizden bile böyle durumlarla karşılaşılabilir. Bu gibi durumların benzerine belki rüyanızda rastladınız ama dejavu zamanında daha önce yaşamışlık hissi olabilir. Yani belki de rüyanızda rastladınız. Belki de gerçekten böyle bir durum olmuştur…

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.