Bumerang Nedir? Geri Döner mi?

Bumerang eski çağlarda asıl amacı avlanma olan bir alettir. Sadece avlanma değil savaşlarda da kullanılırdı. Günümüzde bumerang hobi olarak tasarlanıp kullanılmaktadır. Bumerang yapmak göründüğü gibi kolay değildir, acemi birini çileden çıkarabilir. Oldukça zor tasarlanan bumerang atıldığı zaman geri dönmesi ile bilinir.

bumerang 1

Fakat bumerang geri dönmez, bilmeyen birisi bumerangın geri döndüğünü sanır fakat bumerang atıldığı zaman süzülür ve havada sizin tasarladığınız şekilde havada şekiller çizer. Nasıl tasarım yaptıysanız o şekilde havada daire, zikzak yaparak gider.

Bumerang ilk Avustralya’lı bir kabile bulmuştur, amaçları ise avlanma ve spordur. Bu yerli kabilenin adı aborijinlerdir. Geri dönen bumerangı ilk bulan ve kullananlardır. Yere paralel olarak fırlatıldığı zaman 15 mt yüksekliğe kadar çıktığı söylenir.Eğer herhangi bir ucu yere çarparsa yarıçapı 50 metreye kadar ulaşabilen bir daire çizerek geri döner. Ayrıca hızı çok daha fazla artar. Bu dönüşü aerodinamik kaldırma kuvveti ve üç eksene uyguladığı topaç etkisi sağlar. Bu etkiye Aborijinlerin, deneme yanılma yoluyla ulaştığı tahmin ediliyor. Yani bir yere çarpmadan veya değmeden geri dönmesi mümkün değildir.

Bilindiği üzere kuş avlamada kullanıldığıda söylenmektedir. Fakat kuşu aslında avlayamıyorlardı. Bumerang atıldığı zaman kuşun bumerangın gölgesini görerek yırtıcı bir sanması üzerine keskin bir dalış yaparak yere inmesidir. Amacı yırtıcı kuştan kurtulmaktır. Bu durumuda kuşu avladıklarını sanmalarıdır. Bu durum geri dönen bumerang tasarımında geçerlidir.

Geri dönmeyen bumerang’ta ise kuş avlama mümkündür. Kuşa çarptığı anda düşürme yada yaralama geri dönmeyen bumerang ile mümkündür. Geri dönmeyen bumerang geri dönenlere göre oldukça büyüktür. Aborijinlerin kullandığı bumerang 80 cm.’ye kadar çıkabiliryordu. Ağırlığı ise 300-400 gr civarında olduğuda söylentiler arasındadır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.