Android Nedir? Ne İşe Yarar?

Android nedir? Diye sorulduğu zaman (işletim sistemi der geçeriz). Doğru işletim sistemi ama nasıl bulundu tam anlamıyla nasıl kullanılır tam bir bilgiye sahip değilizdir açıkçası ki buna bende dahilim. Bu yazıyı yazdığım zaman anladım bende android’in ne olduğu 😀

android güvenli mod

Geçtiğimiz yıllarda bir anda patlamaya uğrayan bu işletim sistemi herkes tarafından duyulur ve kullanılır oldu. Android’in ilk çıktığı günleri hatırlıyorum da daha ismini bile telaffuz edemediğim kelime şimdilerde her evde bulunmakta. Bakalım Andoid gerçek anlamda neymiş?

Android Nedir?

Android, Google ve Open Handset Allience tarafından kodlanmış Linux İşletim Sistemi tabanlı bir mobil cihaz (PDA ve cep telefonları,tablet) için geliştirilmiş açık kaynak kodlu bir işletim sistemidir. Bilgisayarlarımızda kullandığımız xp, Windows 98 gibi… Fakat Android’in bu işlemcilerden farkı mobil platformlar ( Cep telefonları vb.) için üretilmiş bir işlemci olmasıdır.

Android Ne işe Yarar?

Eskiden bilindiği üzere cep telefonlarında uygulamalar kısıtlıydı. O zamanlar cep telefonunu bilgisayar gibi kullanamıyorduk. Android ile bu rüya gerçeklermiş ve hayatımız kolaylaşmıştır. Andoid sayesinde cep telefonlarından onlarca uygulamayı hızlı bir şekilde telefonumuza yüklememizi sağlıyor. Uygulamanızın boyutu hiçte önemli değil internet paketiniz yeterli ise indir butonuna dokunmanız yetiyor.

Andoid oyunlarda bir hayli değişiklik getirmiştir. Eskiden belli boyutlarda ve amatör oyunlar kaçak yollarla yada yüksek fiyatlarla indirilirdi. Android uygulaması sayesinde Android marketler yardımı ile istediğimiz oyunu indirebiliyor ve bir ücret ödemiyoruz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.