Aküsü Biten Aracı Çalıştırma (takviye-vurdurma)

Kış aylarında sık sık başımıza gelen olaylardan birisidir akümülatörün şarjının bitmesi bu durumda araba çalışmaz, motor aksamından marşa basıldığı zaman hiç ses gelmez yani marş dinamosuna elektrik gelmediği için araç marşa basmaz.

akü takviye

Bu durum sadece soğuklardan kaynaklanmaz aracınızı park ettiniz ve farlarını açık unuttunuz. Belli bir süre sonra akü bitecek ve araç çalışmayacaktır. Bu gibi durumlarda aracınıza akü takviyesi yaparak çalıştırabilir yada vurdurarak diye tabir ettiğimiz yöntem ile çalıştırabilirsiniz.

Akü Takviyesi Yaparak Çalıştırma

Başka bir akü ile aracınızın aküsüne takviye yaparak aracınız çalışacaktır. Çevrenizdeki çalışır halde olan bir araçtan yardım isteyerek, o aracın aküsünden yararlanabilirsiniz. Ara kablosu diye tabir ettiğimiz kablo ile iki aküyü birbirine bağlamanız gerekmektedir. Bunu yaparken dikkat edilmesi gereken iki aküyü birbiri ile + kutup başını, + kutup başına bağlamanız gerekmekte, diğer kablo ile – kutup başını, – kutup başı ile bağladıktan sonra çalışmayan aracın kontağını çevirerek aracı çalıştırabilirsiniz. Şayet güç yetersiz geldi ve araç çalışmadı ise takviye aldığınız akünün (aracı) çalıştırarak tekrar deneyiniz. Eğer aracınızda başka bir arıza yoksa işlem başarı ile sonuçlanacak ve araç çalışacaktır.

Araç çalıştıktan sonra akü kutup başlarına bağladığınız kabloları çıkarınız ( bağlantıyı kesiniz) ve aküsü biten aracı tekrar şarj olması için 15-20 dakika çalışır halde bulundurun ki akü şarj olsun.

Not: Kutup başlarını dikkatlice ve kutup başlarını karıştırmadan bağlayın aksi taktirde akü daha büyük sorunlara yol açabilir. Hatta akünün bu durumda patladığı bile söylenmektedir.

Vurdurarak çalıştırma

Aracınız normal sedan bir araç ise 2 veya 3 kişinin itmesi yeterli olacaktır. Şayet aracınız büyük ve ağırsa yani itekleme imkanınız yoksa gene çevredeki bir araçtan yardım almanız gerekmektedir. İki aracı birbirine bağlayarak çekmek için bu gereklidir.

Önce kontağı açın ve gösterge panelindeki lambaların yandığına dikkat edin. Bu lambalar akü tamamen bitse bile bu lambaların yandığını fark edeceksiniz. Öndeki araca yada işaret verin ve aracı çeksin, insan gücü ile vurduracaksanız işaret verin ve aracı itsinler. Unutmayın ayağınız debriyajda olsun daha sonra araç hızlandıktan sonra vitesi 2’ye alın ve ayağınızı debriyajdan çekin, araç başka bir sıkıntısı yoksa çalışacaktır. Çalışmadı ise hızının düşük olduğundan kaynaklanabilir tekrar deneyebilirsiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.