Türkiye’deki Saat Kuleleri

Büyük şehirleri simgeleyen ve bir sembol halini alan saat kuleleri belli bir süreçte önemli bir yer almıştır. Hemen hemen her büyük şehirde bulunan bu saat kuleleri büyüklüğü ve üzerine işlenen sanat abidesiyle dikkatleri üzerine çeker ve adından bahsettirir.

Türkiye’de henüz yeni ilerleyen bu hizmet ve görsel güzellik diğer ülkelerde bir hayli geliştirilmiştir. Saat kulesi eski zamanlarda 1800’lü yıllarında sonlarında halka hizmet olarak devlet tarafından yaptırılan saat kuleleridir. O zamanlarda kol saati olmadığı için insanlar saat kulesi yardımı ile zamanı takip ettikleri bilinir.

Adana Seyhan Büyük Saat

Türkiyede’deki saat kulelerinin başında gelen Adana’nın Seyhan ilçesinde bulunan büyük saattir. Türkiye’de ilk akla gelen saat kulesi budur. 1881 yılında dönemin Vali’si tarafından yapımına başlanan ve 1882’de yapımı tamamlanmış ve Ortaya müthiş bir şaheser çıkmıştır. Dediğimiz gibi dönemin Valisi Ziya ve Abidin Paşalar, Belediye Başkanında büyük katkıları ile büyük saat yaptırılmıştır. Büyük saatin tasarım ve mimarları Krikor Ağa Bzdikian ve Kasbar Ağa Bzdikian’dır. Osmanlı mimarisinin özelliklerini taşıyan bu eser Neo-Barok tarzında yapılan bir saat kulesidir. Türkiye’ninde en büyük saat kulesidir ve 32 metre yüksekliğine sahiptir. 1935 yılında çeşitli bakım çalışmalarına uğramıştır. Avrupa şehirlerindeki gibi her saat başı çan sesi çıkarması ile şehrin eski ve tarihi sembollerindendir.

Dolmabahçe Saat Kulesi

Türkiye’nin ikinci büyük saat kulesi olan Dolmabahçe saat Kulesidir. Dolmabahçe Sarayı’nın içerisinde bulunan bu saat inşası 1890 yılında başlanıp 1895 yılında sona ermiştir. Mimarı ise Sarkis Balyan’dır. Osmanlı mimarisi özelliklerini taşır ve II. Abdülhamit tarafından yaptırılmıştır. Saat ustası Johann Meyer tarafından en abide saatlerden üzerine konulmuştur. Fakat 1979 yılında ise bu saat elektronik saat ile değiştirilmiştir. Uzunluğu 27 metre uzunluğunda Türkiye’nin ikinci ve en değerli saat kulelerindendir.

Yıldız Saat Kulesi

Saray saatlerinden olan Yıldız Saat Kulesi İstanbul Beşiktaş ilçesinde Yıldız semtinde bulunmaktadır. 1890 yılında yapılan bu kule bir yapı bütünü olarak tanımlanır ve Yıldız sarayı içerisinde bulunur. Osmanlı mimari özellikleri taşır Oryantalist ve Neo-Gotik bir tarzı yansıtmaktadır. 3 katlı bir yapıya sahip olan eser birinci katında tarihçesi, ikinci katında termometre ve barometre bulunmaktadır. Son katında saat ve dekoratif bir pusula yer almaktadır. 1993 yılında saatin bakımı ve onarımı yapılmış günümüzde sağlam bir şekilde kullanılmaktadır.

Balıkesir Saat Kulesi

Avrupa modernleşme hareketleriyle aynı dönem yapılmış olan Balıkesir Saat Kulesi Anadolu coğrafyasının bilinen en eski saat kulesidir. Dönemin Valisi tarafından 1827 yılında yapılmış ve 5 katlı bir yapıdan oluşmaktadır. 1897 yılında meydana gelen deprem ile yıkılmıştır. Daha sonra yeniden yapılması çalışmaları sonrasında başarıya ulaşılmıştır. Yenden yapılma tarihi ise 1901 yılıdır. 20 metre yükseliğinde ve yanında tarihi Ziraat Bankası şubesi de bulunmaktadır.

Hacı Paşa Saat Kulesi

Mersin Silifke ilçesinde Taşucu bölgesinde bulunur ve Osmanlı mimarisi özellikleri taşır. 1896 yılında yapılmış bir eski un fabrikasının bacasıdır. Fabrika sahibinin torunları tarafından sadece fabrikanın bacasının ayakta kalması sonucu bacasının 2005 yılında saat Kulesine dönüştürülmüştür. T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından onaylanmış bir tarihi eserdir.

İzmir Saat Kulesi

Eski saat kulelerinden olan ve oldukça bilinen popüler bir yapı olan İzmir Saat Kulesidir. Bulunduğu şehrin temsilinde kullanılan büyük bir simgedir. Bu durumda bilinirliği diğer Kulelerden daha fazladır. İzmir Konak meydanında bulunur ve II. Abdülhamit’in tahta çıkışının 25. Yılını kutlama amacıyla tasarlanmış ve 1901 yılında tamamlanmıştır. Kulenin tasarımcısı ve mimarı Fransız Levanten Raymond Charles Pere’dir. 25 metre yüksekliğinde ve alt kısmı şadırvan mantığı kullanılmış dairesel dört adet çeşme bulunmaktadır. Kulenin saati ise Alman İmparatoru II. Wilhelm’’in hediyesidir.

TÜRKİYE’DEKİ SAAT KULELERİ RESİMLERİ

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.