Kuraklık Nedir?

Kuraklıkta en büyük etken sudur. Bildiğimiz gibi su olmazsa insanlık ve canlı yaşamıda olmaz. Uzmanların açıklamalarına göre ileriki yıllarda su için savaş bile çıkacağı söylentiler arasındadır. Ne kadar söylentide olsa insan ürperiyor.

kuraklık

Kuraklık nedir?

Tabiatın genellikle mevsim yada zaman diliminin yağış miktarının azalmasından, dengesizliğinden kaynaklanır. Sıcaklığın artması, rüzgarın şiddetini artırması ve nem oranının düşmeside etkenler arasındadır.

Ekonominin hayvancılık ve tarım olan kesimlerin yağışların azalması ile oluşan etkene doğal afet başlığıda atılabilir. Kuraklıkta bir doğal afettir sonuçta insanlığın ve canlıların elinde olmadan, önüne geçilemeyen bir etkendir.

Kuraklıktan dolayı savaşların çıktığını ve büyük medeniyetlerin yok olup gittikleri suyun önemini açıkça ortaya koyar. Atalarımız zamanında kuraklık yüzünden çok büyük göçlerde oluşmuş olmak beraber çok insan hayatını kaybetmiştir.

Kuraklık yavaş oluşan ve uzun bir dönemi kapsar.Kuraklığın etkili olduğu kesimlerde hayvanlar ve bitkiler de olumsuz etkilenirler.

Türkiyede Kuraklık

Türkiye’de kuraklığın hangi kesimlerde olacağı az çok tahmin edilebiliyordur. İç Anadolu bölgesi ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde görülmektedir. Göl ve göletlerin bilinçsizce tüketilmesinden dolayı kuraklık başlangıcı vardır. Ama bu durum seneye kuraklık olacak diyeceğimiz kadar yakın değildir.

Kuraklığı yavaşlatmak için belli başlı ufak tedbirler alınabilir. Su israfından kaçınılarak büyük fayda da sağlanabilir.

Su Hayattır…

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.